View Mobile Site

Class 3-1A state track & field results

POSTED May 27, 2011 11:00 p.m.

STATE TRACK & FIELD

Friday's results

Class 3A
Boys
Team Scores

Conway Springs 21, Hutchinson Trinity 18, Riley County 17, Hillsboro 16, Chaparral 14, Galena 13, Atchison County 12, Halstead 10, Norton 10, Wellsville 9, Minneapolis 8, Douglass 8, Remington 7, NE-Arma 6, Lyons 6, Marion 4, Lakin 4, Jefferson North 3, Garden Plain 3, Sabetha 3, Hoisington 2, Riverton 2, SE-Saline 2, Central Heights 2, Ellsworth 1, Southwestern Heights 1, Frontenac 1, Horton 1.
Finals
3,200-
1. Joel Allen, Hillsboro, 9:50.94; 2. Garrett Daugherty, Minneapolis, 10:06.69; 3. Austin Bogina, NE-Arma, 10:09.15; 4. Jordan Hett, Marion, 10:17.81; 5. Dallas Edwards, Jefferson North, 10:20.33; 6. Tyler Schultz, Riverton, 190:22.08; 7. Peter Wiebe, SW Heights, 10:27.12.
Long jump-1. Tylor Albright, Galena, 21-10½; 2. Jacob Hansen, Atchison County, 21-2; 3. Shaq Thiessen, Hillsboro, 21-1¾; 4. Jared Holthaus, Douglass, 20-11¼; 5. Joseph Gerber, Conway Springs, 20-8; 6. Roesner, SE-Saline, 20-7¾; 7. Caleb Tanner, Remington, 20-4¾.
Triple jump-1. Joseph Gerber, Conway Springs, 45-6½; 2. Calvin Kenney, Riley County, 44-3; 3. Jake Green, Remington, 43-9¼; 4. Jared Holthaus, Douglass, 43-8¾; 5. Tylor Albright, Galena, 43-5; 6. Peyton Randolph, Garden Plain, 43-4¼; 7. Chris McClaskey, Horton, 42-3¼.
Pole vault-1. Dakota Becker, Halstead, 14-0; 2. Seth Antrim, Norton City, 13-0; 3. Austin Jones, Wellsville, 12-6; 4. Kyler Millershaski, Lakin, 12-6; 5. Jesse Snyder, Sabetha, 12-6; 6. Austin Hager, Norton City, 12-0; 7. Taylor Johnson, Frontenac, 11-6.
Discus-1. Brandon Koenigsman, Hutchinson Trinity, 164-6; 2. Matt Seiwert, Conway Springs, 154-9; 3. Jake Brazzle, Riley County, 152-0; 4. John Siale, Chaparral, 150-5; 5. Logan O'Dea, Wellsville, 148-7; 6. Dustin Broeder, Hoisington, 140-2; 7. Eric Ostgren, Garden Plain, 139-11.
Javelin-1. John Siale, Chaparral, 181-9; 2. Derek Racette, Hutchinson Trinity, 175-1; 3. Clay Wires, Lyons, 170-8; 4. Ondrej Gargula, Atchison County, 170-0; 5. Kyle Pfizenmaier, Riley County, 168-1; 6. Jake Wolfe, Central Heights, 161-3; 7. Torry Seiler, Ellsworth, 159-7.
Preliminaries
200-
Michael Mesh, Hutchinson Trinity, 22.96; Rhys Powell, Wichita Collegiate, 23.20; Codie Perry, Galena, 23.28; Dalton Smith, Scott City, 23.30; Michael Vincent, Lyons, 23.55; Jacob Brooks, Norton City, 23.69; Brandon Wymer, Sabetha, 23.70; Nick Satterwhite, Rossville, 23.81.
400-Avery McNelly, Douglass, 50.40; Michael Mesh, Hutchinson Trinity, 50.76; Rhys Powell, Wichita Collegiate, 50.89; Alex Niemczyk, Beloit, 51.29; Nick Satterwhite, Rossville, 52.00; Tyler Hess, Scott City, 52.17; Michael Vincent, Lyons, 52.27; Mark Smith, Rossville, 52.55.
110 hurdles-Sean Newlan, Phillipsburg, 15.22; Austin Stout, Hoisington, 15.65; Alex Niemczyk, Beloit, 15.61; Dalton Lockwood, Caney Valley, 15.85; Tyler Martin, Conway Springs, 15.71; Brock Wilkens, Goodland, 15.78; Joseph Gerber, Conway Springs, 15.86; Austin Maxwell, Sterling, 15.90.
300 hurdles-Trevor Smith, Phillipsburg, 40.20; Ben Stacey, Hoisington, 40.41; Cordell Goering, Hutchinson Trinity, 40.80; Joseph McCombs, Lakin, 42.24; Austin Stout, Hoisington, 41.31; Josh Werner, Wichita Independent, 41.44; Hunter Thuro, Wellsville, 42.05; Will Bothwell, Hutchinson Trinity, 42.35.
4x100 relay-Scott City 43.99; Phillipsburg 44.34; Conway Springs 44.58; Hutchinson Trinity 44.78; Wichita Collegiate 44.62; SW Heights 44.82; Wichita Independent 44.84.
4x400 relay-Hutchinson Trinity 3:28.20; Minneapolis 3:29.24; Scott City 3:28.69; Holcomb 3:30.91; Jefferson North 3:31.00; Lyons 3:31.16; Pleasant Ridge 3:31.18; Sterling 3:32.18.
Girls
Team Scores

Douglass 19, Thomas More Prep 18, Rock Creek 18, Sabetha 14, Garden Plain 13, Medicine Lodge 10, Lyons 10, Central Heights 10, Hoisington 10, Sedgwick 8, Southwestern Heights 8, Larned 8, Norton 8, Conway Springs 7, Minneapolis 6, Marion 6, Rossville 5, Smith Center 4, Beloit 4, St. Marys 3, Kansas City Christian 3, Eureka 3, Holcomb 2½, SE-Saline 2, Horton 2, Maur Hill 1, Wichita Collegiate 1, Jefferson County North ½.
Finals
3,200-
1. Heather Ruder, Thomas More Prep, 11:30.13; 2. Savannah Wright, Douglass, 12:05.42; 3. Anna Trahan, Minneapolis, 12:11.04; 4. Astrid Moen, Norton, 12:11.25; 5. Rachel Ash, KC Christian, 12:13.43; 6. Leah Murata, Horton, 12:20.57; 7. Kaelyn Thierolf, Marion, 12:20.98.
High jump-1. Shanise Rice, Medicine Lodge, 5-2; 2. Alli McNary, Sabetha, 5-2; 3. (tie) Whitney Gordon, Marion, and Shannon Parr, Rossville, 5-2; 5. Taren Houser, Douglass, 5-2; 6. Lora Bebermeyer, Sedgwick, 5-0; 7. (tie) Karissa Pena, Holcomb, and Heather Polson, Jefferson North, 5-0.
Long jump-1. Savannah Rose, Hoisington, 17-0½; 2. Carrie Kellie, Larned, 16-11; 3. Jamie Lovett, Sedgwick, 16-7¼; 4. Bailey Brown, Beloit, 16-4¾; 5. Sierra Hays, Garden Plain, 16-1½; 6. Lindsay Poeague, SE-Saline, 16-0; 7. Claire Provenzano, Wichita Collegiate, 15-10¼.
Pole vault- 1. Page Stuhlsatz, Garden Plain, 10-6; 2. Amanda Gardner, Douglass, 10-0; 3. Ashley Koester, Conway Springs, 10-0; 4. Emilie Taylor, Thomas More Prep, 10-0; 5. Hayley Taylor, Thomas More Prep, 9-6; 6. Heidi Boyles, Holcomb, 9-6; 7. Megan Gottschalk, Thomas More Prep, 9-0.
Shot put-1. Marissa Cox, Central Heights, 43-0½; 2. Elizabeth Herrs, Rock Creek, 39-10; 3. Anna Nusser, Lyons, 37-9½; 4. Teslee Nickell, Norton City, 36-4; 5. Brandy Lowe, St. Marys, 35-4½; 6. Michaela Sasse, Smith Center, 35-1½; 7. Jordan Hennigh, Maur Hill, 34-6.
Javelin- 1. Elizabeth Herrs, Rock Creek, 147-4; 2. Heidi Brown, SW Heights, 140-10; 3. Alaina Hanzlicek, Sabetha, 130-2; 4. Anna Nusser, Lyons, 125-3; 5. Haley Pitko, Eureka, 123-9; 6. Whitney St. Clair, Smith Center, 123-1; 7. Rachel Becker, Conway Springs, 120-4.
Preliminaries
200-
Sierra Hays, Garden Plain, 15.35; Emily Doffing, Conway Springs, 15.41; Shannon Parr, Rossville, 15.91; 4. Torie Fuller, Smith Center, 15.94; 5. McKenna White, SE-Saline, 16.38; Allie Jones, Lakin, 16.45; Kyshia Prieto, Holcomb, 16.48; Faydra Rice, Medicine Lodge, 16.65.
400-Mandy Wilson, Rossville, 58.59; Tangie Hileman, Smith Center, 1:00.15; Tatianna Chandler, SW Heights, 1:00.46; Heather Ruder, Thomas More Prep, 1:01.16; Sarah Bergley, Douglass, 1:01.04; 6. Kelly Wycoff, Scott City, 1:01.18; Shelby Lehman, NE-Arma, 1:01.95; Janelle Reinert, Bluestem, 1:01.56.
100 hurdles-Sierra Hays, Garden Plain, 15.35; Emily Doffing, Conway Springs, 15.41; Shannon Parr, Rossville, 15.91; Torie Fuller, Smith Center, 15.94; McKenna White, SE-Saline, 16.38; Allie Jones, Lakin, 16.45; Kyshia Prieto, Holcomb, 16.48; Faydra Rice, Medicine Lodge, 16.65.
300 hurdles-Mindy Wilson, Rossville, 46.73; Emily Doffing, Conway Springs, 57.49; Kyshia Prieto, Holcomb, 48.12; Trenna Cox, Smith Center, 48.63; Kiley Schwarz, Marysville, 49.12; Allie Jones, Lakin, 49.71; Aubrey Knox, SE-Saline, 49.90.
4x100 relay-Wichita Independent 51.30; Conway Springs 51.55; Marysville 51.77; SW Heights 52.13; Smith Center 52.20; Douglass 52.40; SE-Saline 53.12; Jefferson North 53.35.
4x400 relay-Rossville 4:05.66; Minneapolis 4:07.68; Marysville 4:08.63; Norton 4:1.11; Hutchinson Trinity 4:12.58; Douglass 4:13.49; Smith Center 4:1504; Sterling 4:22.34.
Class 2A
Boys
Team Scores

Washington County 22, Burlingame 20, Osborne 18, Stanton County 14Ð, Plainville 14, Wathena 12Ð, Bennington 10, Cimarron 10, Berean Academy 8, Jackson Heights 8, Ness City 8, Meade 8, Republic County 7, Lincoln 7, La Crosse 6, St. Francis 4Ð, Rock Hills 4, Salina Sacred Heart 4, Ellis 3, Valley Heights 3, Pratt Skyline 3, Nemaha Valley 2, Mission Valley 2, Maranatha Academy 2, Oberlin 1, Chase County 1, Syracuse 1, Solomon 1.
Finals
3,200-
1. Brady Johnson, Plainville, 9:32.15; 2. Cory Keehn, Jackson Heights, 9:35.55; 3. James Farris, Lincoln, 9:50.87; 4. Cory Donley, Salina Sacred Heart, 9:53.32; 5. Cole Carlson, Burlingame, 10:08.55; 6. Mitch Heller, Maranatha, 10:09.93; 7. Tyler Shields, Oberlin, 10:11.90.
High jump-1. Garrison LeRock, Cimarron, 6-4; 2. Steven Mick, Osborne, 6-2; 3. (tie) Brady Hoffman, Wathena, and Isaac Schiltz, St. Francis, and Austin Nairn, Stanton County, 6-0; 6. Caleb Hoover, Berean Academy, 6-0; 7. Mason Demars, Solomon, 6-0.
Triple jump-1. Steven Mick, Osborne, 44-5; 2. John Clarke, Ness City, 42-11½; 3. Austin Masters, Burlingame, 42-10¼; 4. Johnathan Carrasco, Stanton County, 42-7¾; 5. Karson Becker, Pratt Skyline, 42-4¼; 6. Tanner Trimble, Valley Heights, 42-2½; 7. Tryaun Richard, Lincoln, 41-9¾.
Pole vault-1. Nick Beach, Bennington, 14-6; 2. Brady Hoffman, Wathena, 14-0; 3. Quinn Kendrick, Stanton County, 13-6; 4. Chance Colson, Rock Hills, 13-0; 5. Riley Hunsicker, Ellis, 13-0; 6. Chisholm Miller, Mission Valley, 12-6; 7. Kyle Dupree, Syracuse, 12-6.
Shot put-1. Isaac Miller, Washington County, 51-0¼; 2. Ty Lang, Burlingame, 48-4½; 3. Karlin Wiebe, Berean Academy, 47-7½; 4. Jameson Klein, Plainville, 47-7; 5. Jarred Stindt, Republic County, 47-6¼; 6. Andrew Todd, Nemaha Valley, 46-11; 7. Chris Mushrush, Chase County, 46-10¾.
Javelin-1. Mitchell Savage, Washington County, 191-10; Dylan Reimer, Meade, 182-4; 3. Dylan Engel, La Crosse, 166-10; 4. Dylan Grove, Republic County, 165-8; 5. Austin Masters, Burlingame, 165-8; 6. Isaac Miller, Washington County, 163-0; 7. Benton Coon, Valley Heights, 156-8.
Preliminaries
200-
Drew Diedrich, Salina Sacred Heart, 23.01; Eli Smith, Troy, 23.42; Brian Gellinger, Bennington, 23.21; Dylan Anderson, Hill City, 23.98; Rodrigo Alves, Oakley, 23.40; Trey Brown, Lyndon, 23.68; Darin McVay, Kiowa County, 23.80; Jesse Weir, Wakefield, 23.98.
400-Zach Werth, Ellis, 50.79; Clinton Todd, Onaga, 51.26; Tanner McNutt, Humboldt, 51.46; Daniel Ellis, Bennington, 51.61; Tayler Stull, La Crosse, 51.61; Dylan Barber, Herington, 51.88; Thomas Wine, Berean Academy, 52.44; Eric Klotz, Meade, 52.78.
110 hurdles-Tim Gallegos, Berean Academy, 15.45; Nick Borth, Meade, 15.52; Garrett Figgins, St. Francis, 15.62; Justin Pruter, Osborne, 15.84; Pedro Trevino, Cimarron, 16.29; Sam Aguirre, Yates Center, 16.33; Gabe Clark, Lyndon, 15.47; Pat Boisson, Immaculata, 16.60.
300 hurdles-Pat Boisson, Immaculata, 41.70; Jason Friesen, Inman, 41.86; Nick Borth, Meade, 41.87; Austin Webs, La Crosse, 42.08; Justin Pruter, Osborne, 42.06; Tanner Wallace, Lincoln, 42.80; Travis Arnold, Doniphan West, 42.94; Casey Steinmiller, Pittsburg Colgan, 43.57.
4x100 relay-Valley Heights 44.24; Meade 44.33; Osborne 44.64; Ellis 45.09 Berean Academy 44.97; Ness City 44.98; Herington 45.03; Lyndon 45.25.
4x400 relay-Bennington 3:29.63; Ness City 3:30.87; Oberlin 3:31.20; Berean Academy 3:31.80; Salina Sacred Heart 3:33.31; Meade 3:33.74; 7. Lyndon 3:33.92; Onaga 3:34.64.
Girls
Team Scores
Plainville 22, Washington County 18, Stanton County 17, Cimarron 16, Lincoln 12, Ell-Saline 10, Oberlin 9½, Wathena 8, Leoti 8, Osborne 8, Ellinwood 6, Rock Hills 6, Wakefield 6, Oskaloosa 5, Moundridge 4, Pratt Skyline 4, Berean Academy 3½, Canton-Galva 3, WaKeeney 1, Kiowa County 1, Immaculata 1, Hill City 1.
Finals
3,200-
1. Jenna Farris, Lincoln, 11:37.01; 2. Paige Wells, Leoti, 11:42.22; 3. Jenna Snell, Ellinwood, 11:46.86; 4. Brooke Fisher, Pratt Skyline, 11:47.86; 5. Kaitlyn Orr, Wakefield, 11:54.74; 6. Emma Huskey, Lincoln, 12:14.59; 7. Leslie Van Loenen, Hill City, 12:24.77.
High jump-1. Lindsay Wehkamp, Cimarron, 5-4; 2. Eileen Mick, Osborne, 5-2; 3. Kristina Gerard, Stanton County, 5-0; 4. (tie) Kayla Jones, Oberlin, and Xannie Quiring, Berean, 5-0; 6. (tie) Heather Melton, Kiowa County, and Cayla Sommers, Canton-Galva, and Brittnay Simek, Immaculata, 5-0.
Long jump-1. Mariah Jones, Ell-Saline, 16-11½; 2. Conner Schultz, Wathena, 16-6; 3. Lindsay Wehkamp, Cimarron, 16-4¼; 4. Renae Stucky, Moundridge, 15-11¼; 5. Desirrae Zachgo, Wakefield, 15-11¼; 6. Taylor Hixon, Plainville, 15-10¼; 7. Jerris Reeder, WaKeeney, 15-2½.
Triple jump-1. Mariah Jones, Ell-Saline, 36-6¾; 2. Conner Schultz, Wathena, 35-1¾; 3. Chelsea Oberle, Kiowa County, 34-8¼; 4. Brianna Blackwell, Herington, 34-7; 5. Jerris Reeder, WaKeeney, 34-5½; 6. Jasmine Helms, Washington County, 34-0½; 7. Rachel Busch, Leoti, 33-9¾.
Shot put-1. Dani Winters, Plainville, 42-8; 2. Mauri Steimel, Stanton County, 39-0; 3. Kiah Blau, Oberlin, 37-7¾; 4. Jordyn Alexander, Washington County, 27-6½; 5. Jordan Miller Oskaloosa, 37-0; 6. Angel Little, Canton-Galva, 35-9½; 7. Kylie Penning, Washington County, 35-7½.
Discus-1. Dani Winters, Plainville, 135-3; 2. Jordyn Alexander, Washington County, 130-7; 3. Shelby Smith, Rock Hills, 125-0; 4. Kylie Penning, Washington County, 123-2; 5. Mauri Stimel, Stanton County, 121-5; 6. Jordan Miller, Oskaloosa, 118-0; 7. Brooke Stamm, Washington County, 115-11.
Preliminaries
200-
Lauren Pickens, Peabody-Burns, 26.13; Morgan Flowers, Pratt Skyline, 27.24; Paige Krahl, Bennington, 26.55; Renae Stucky, Moundridge, 27.70; Anna Petrowsky, Pratt Skyline, 26.94; Julie Kohake, Nemaha Valley, 27.00 Brianna Blackwell, Herington, 27.05; Taylor Leitner, Rawlins County, 27.76.
400-Lauren Pickens, Peabody-Burns, 59.16; Liz Todd, Immaculata, 1:00.62; Aubrey Wilson, Ell-Saline, 1:00.20; Conner Schultz, Wathena, 1:00.86; Erica Bertram, Kiowa County, 1:01.27; Erica Rottinghaus, Nemaha Valley, 1:01.54; Gentry Hibbard, Sublette, 1:01.68; Jackie Wagner, Bennington, 1:01.71.
100 hurdles-Heather Melton, Kiowa County, 15.46; Kelsey Wilson, Oakley, 16.10; Sydney Hines, West Elk, 15.73; Kim Garrett, Bennington, 16.25; McKayla Brezina, Nemaha Valley, 16.24; Morgan Fulton, Kiowa County, 16.34; Sophie Hayes, Ellinwood, 16.49; Britney Reimer, Meade, 17.05.
300 hurdles-Brianna Blackwell, Herington, 46.44; Morgan Fulton, Kiowa County, 47.60; Kim Garrett, Bennington, 48.38; Hannah Mehl, Leoti, 48.51; Sydney Hines, West Elk, 48.39; McKayla Brezina, Nemaha Valley, 48.71; Kelsey Wilson, Oakley, 49.21; Saren Hobelman, Republic County, 49.53.
4x100 relay-Bennington 51.09; 2. Oberlin, 51.59; Nemaha Valley 51.99; Pratt Skyline 52.68; Washington County 52.20; Kiowa County 52.33; Burlingame 52.45; Meade 52.68.
4x400 relay-Bennington 4:08.07; Ness City 4:14.51; Nemaha Valley 4:15.62; Kiowa County 4:16.90; Oberlin 4:17.95; Sublette 4:19.02; Cimarron 4:21.37; Wakefield 4:22.27.
Class 1A
Boys
Team Scores
Centralia 33, Pretty Prairie 18, Ashland 18, Northern Valley 16, Lebo 10½, Greeley County 10, Clifton-Clyde 8, Hope 8, Wheatland-Grinnell 8, Baileyville 6, Thunder Ridge 6, Quinter 4, Hoxie 4, Southern Coffey County 4, South Haven 3, Goessel 3, Madison 3, Chase 2, South Barber 2, Weskan 1, Olpe 1, Cheylin 1, Rolla ½.
Finals
3,200-1. Lukas Koch, Centralia, 9:47.65; 2. Isaac Williams, Pretty Prairie, 9:47.70; 3. Gunnar Hays, Northern Valley, 10:03.31; 4. Cole Gardiner, Ashland, 10:04.10; 5. Laird Goertzen, Goessel, 10:07.71; 6. Ransom Gardiner, Ashland, 10:08.90; 7. Colby Nuessen, Olpe, 10:09.68.
High jump-1. Jerell Nightingale, Centralia, 6-8; 2. Cody Howell, Pretty Prairie, 6-6; 3. Cody Heiman, Baileyville, 6-6; 4. Derek Walt, Quinter, 6-4; 5. Gale Nightingale, Centralia, 6-4; 6. Josh Ray, Chase, 6-4; 7. (tie) Dylan Kelley, Lebo, and Kyle Hall, Rolla, 6-2.
Triple jump-1. Austin Herman, Northern Valley, 43-3¼; 2. Shilo Goracke, Hope, 43-1; 3. Jerrell Nightingale, Centralia, 42-6; 4. Gale Nightingale, Centralia, 42-5¾; 5. Blake Wilkey, South Hven, 42-0; 6. Hunter Pittman, Pretty Prairie, 41-11¼; 7. Matt Kuykendall, Weskan, 41-8.
Discus-1. Jonathan Miller, Greeley County, 159-4; 2. Giles Fox, Ashland, 159-0; 3. Reed Bergstrom, Clifton-Clyde, 144-1; 4. Patrick Weber, Hoxie, 137-4; 5. Dylan Barnard, Madison, 136-1; 6. Levi Cyphers, Clifton-Clyde, 135-11; 7. Dalton Magnani, Cheylin, 134-9.
Javelin-1. Alex Linsey, Lebo, 178-7; 2. Ty Kaiser, Wheatland-Grinnell, 172-11; 3. Blane Hrabe, Thunder Ridge, 169-7; 4. Ryan True, S. Coffey County, 167-0; 5. Giles Fox, Ashland, 166-6; 6. Luke Yearout, South Barber, 165-2; 7. Ben Fox, Ashland, 162-5.
Preliminaries
200-Osvaldo Granillo, Moscow, 22.89; Jake Oates, Flinthills, 23.34; Ben Fox, Ashland, 23.41; Adam Oak, Macksville, 23.44; Kenny Steinle, Wilson, 23.57; Joel Struckhoff, Thunder Ridge, 23.66; Mike Cathcard, Lebo, 23.67; Jordan Schaller, Cunningham, 23.68.

400-Jake Oates, Flinthills, 51.00; Wyatt Slaven, South Gray, 51.68; Taylor Jesse, Axtell, 51.93; Trace Pike, Minneola, 52.07; Jonathan Miller, Greeley County, 52.40; Michael Glatczak, Centralia, 52.42; Dallas Buell, Wallace County, 52.43; Trenton Ptacek, Wilson, 52.63.
110 hurdles-Blake Wilkey, South Haven, 14.91; Braden Lebeda, Caldwell, 15.65; Colin Kraft, S. Coffey County, 15.60; Lucas Bird, Hope, 15.91; Adam Oak, Macksville, 15.60; Tyler Cannon, Cunningham, 15.94; Gus Lamb, Triplains, 16.14; Tyson Robke, Lebo, 16.30; William Ohlde, Clifton-Clyde, 16.54.
300 hurdles-Blake Wilkey, South Haven, 40.20; Braden Lebeda, Caldwell, 40.21; Lucas Bird, Hope, 40.65; Colin Kraft, S. Coffey County, 40.77; Adam Oak, Macksville, 40.75; Colton Spresser, Hoxie, 41.95; William Ohlde, Clifton-Clyde, 42.49; Alex Deaver, Clifton-clyde, 42.55.
4x100 relay-St. John 44.83; Lebo 45.09; Cheylin 44.94; Otis-Bison 45.49; Axtell 45.06; Pretty Prairie 45.57; Ashland 45.58; Baileyville 45.74.
4x400 relay-Moscow 3:30.66; Macksville 3:35.12; Hope 3:33.04; Hope 3:33.04; Weskan 3:35.31; South Central 3:33.33; Pretty Prairie 3:35.43; Waverly 3:35.54; Wallace County 3:36.32.
Girls
Team Scores

South Gray 14, Centralia 12½, Madison 11, Greeley County 10, Bucklin 10, Olpe 8½, Thunder Ridge 8, Clifton-Clyde 8, Axtell 4, Weskan 4, Otis-Bison 3, South Central 3, Flinthills 2, Frankfort 2, Ashland 1, Hoxie 1.
Finals
3,200-
1. Kennedy Schneider, Greeley County, 11:45.42; 2. Karly VanCampen, Clifton-Clyde, 11:56.28; 3. Katelyn Henderson, Olpe, 11:59.32; 4. Audrey Schmitz, Axtell, 12:09.38; 5. Brena Alexander, South Central, 12:20.39; 6. Chelsea Fullerton, Flinthills, 12;25.72; 7. Marlee McKenna, Hoxie, 12:37.72.
Long jump-1. Dana Kramer, Wetmore, 17-2; 2. Taylor Kisner, Victoria, 17-1½; 3. Emmy Redeker, Olpe, 16-8½; 4. Callie Clark, Hartford, 16-8½; 5. Taylin Doussa, Spearville, 16-8; 6. Hannah Mitchell, Axtell, 16-4½; 7. Morgan Hood, Bucklin, 16-0.
Pole vault-1. Melinda Davis, Bucklin, 10-0; 2. Mikayla Skidmore, South Gray, 10-0; 3. Kindal Deters, Centralia, 9-6; 4. Hillary McKinney, Weskan, 9-0; 5. (tie) Haley Herrick, Olpe, and Renee Heideman, Centralia, 8-6; 7. Brittany Winkel, Ashland, 8-6.
Shot put-1. Laura Sudbeck, Baileyville, 38-7; 2. Teresa Wade, St. John, 37-2¾; 3. Kurston Gilliland, Colony-Crest, 37-2½; 4. Anna Linton, Thunder Ridge, 36-10; 5. Ashley Dahle, Moscow, 36-6; 5. Kendyl McDougald, Olpe, 36-3½; 7. Caley Greving, Logan, 35-0½.
Discus-1. Nicole Farthing, Madison, 126-3; 2. Anna Linton, Thunder Ridge, 119-10; 3. Dusty Watkins, South Gray, 115-0; 4. Katelynn Wiegert, Centralia, 114-1; 5. Janel Tammen, Otis-Bison, 108-6; 6. Calley Bergmann, Frankfort, 101-0; 7. Cassidy Barnard, Madison, 100-6.
Preliminaries
200-
Taylor Kisner, Victoria, 26.50; Stephanie Caro, Satanto, 27.02; Lindsey Conn, Pleasanton, 27.22; Casey Freed, Pike Valley, 27.29; Nicole Rottinghaus, Baileyville, 27.53; Annie Kraisinger, Otis-Bison, 27.81; Monteene Barth, Natoma, 27.91; Elizabeth Stein, Spearville, 27.93.
400-Courtney Freed, Pike Valley, 59.10; Taylor Kisner, Victoria, 59.48; Kendra Zabokrtsky, Hanover, 59.63; Crystal Bradshaw, Hodgeman County, 1:00.56; Daniele Wendland, St. John, 1:01.49; Kilee Harris, South Central, 1:01.66; Lindsey Conn, Pleasanton, 1:02.07; Valerie Hecht, Bern, 1:02.44.
100 hurdles-Erin Merklein, South Barber, 15.35; Skylar Johnston, Little River, 16.05; Dana Kramer, Wetmore, 16.16; Theo Kassebaum, Centre, 16.25; Brandy Burns, Fairfield, 16.40; Tia Goertzen, Goessel, 16.47; Abbi Price, Bucklin, 16.53; Missy Reed, Quinter, 16.94.
300 hurdles-Erin Merklein, South Barber, 45.75; Brandy Burns, Fairfield, 48.15; Sammy Kreutzer, Bucklin, 48.72; Shelby Heim, Hoxie, 49.09; Raelyn Lorson, Hope, 48.86; Brooke Kerschen, Cunningham, 49.11; Carly Robertson, Greeley County, 49.34; Karesa Lewis, Pleasanton, 49.57.
4x100 relay-Minneola 52.65; Pike Valley 52.74; Natoma 53.06; Baileyville 53.38; Quinter 523.31; Spearville 53.58; Logan 53.80; South Central 53.84.
4x400 relay-Pike Valley 4:14.20; South Central 4:15.61; Hoxie 4:15.99; Bern 4:17.80; Hanover 4:16.64; Bucklin 4:16.95; Hodgeman County 4:18.54; Quinter 4:18.69.


Please wait ...