View Mobile Site

Prep football district scores

POSTED October 22, 2011 11:58 p.m.

Friday’s high school district scores (Oct. 21)
Class 6A
District 1

SM North 69, KC Wyandotte 6
SM Northwest 24, Leavenworth 22 (Thu.)
District 2
SM South 35, BV North 18 (Thu.)
SM West 30, SM East 25
District 3
Olathe South 46, BV West 29
Olathe East 48, BV Northwest 27
District 4
Olathe Northwest 21, Lawrence 3
Lawrence Free State 19, Olathe North 14
District 5
Junction City 44, Topeka 13
Manhattan 24, Washburn Rural 21
District 6
Derby 57, Wichita East 13
Wichita Heights 62, Wichita Southeast 6
District 7
Wichita South 30, Campus 14
Wichita Northwest 55, Wichita North 0 (Thu.)
District 8
Dodge City 49, Maize 22
Garden City 26, Goddard 13
Class 5A
District 1

Bonner Springs 49, KC Washington 14
Lansing 33, KC Schlagle 12
District 2
Bishop Miege 49, KC Turner 0
Mill Valley 49, KC Harmon 14
District 3
Highland Park 27, Topeka Seaman 24 (OT)
Shawnee Heights 68, Topeka West 6
District 4
Pittsburg 45, Blue Valley 35
Gardner-Edgerton 27, St. Thomas Aquinas 18
District 5
Emporia 66, McPherson 63
Newton 34, Valley Center 14
District 6
Great Bend 27, Salina Central 13
Hays 28, Salina South 24
District 7
Kapaun 56, Andover 34
Andover Central 47, Arkansas City 21
District 8
Carroll 42, Wichita West 0
Hutchinson 70, Liberal 17
Class 4A
District 1

Atchison 32, KC Sumner 8
KC Piper 44, Hiawatha 28
District 2
Basehor-Linwood 42, Tonganoxie 0
Perry-Lecompton 56, Jefferson West 28
District 3
St. James 27, Bishop Ward 14
BV Southwest 15, DeSoto 0
District 4
Baldwin 42, Santa Fe Trail 28
Eudora 37, Ottawa 14
District 5
Louisburg 55, Osawatomie 0
Paola 49, Spring Hill 14
District 6
Anderson County 62, Iola 30
Fort Scott 53, Prairie View 0
District 7
Parsons 34, Chanute 13
Independence 28, Girard 27
District 8
Labette County 47, Baxter Springs 18
Coffeyville 42, Columbus 26
District 9
Topeka Hayden 20, Holton 14
Royal Valley 39, Wamego 20
District 10
Rose Hill 61, Circle 0
El Dorado 33, Augusta 28
District 11
Mulvane 49, Clearwater 7
Winfield 47, Wellington 28
District 12
Andale 57, Trinity Academy 3
Maize South 33, Cheney 14
District 13
Buhler 55, Haven 3
Pratt 31, Nickerson 21
District 14
Holcomb 34, Hugoton 27
Ulysses 60, Larned 18
District 15
Abilene 28, Hesston 13
Smoky Valley 28, Chapman 14
District 16
Colby at Clay Center
Concordia 57, Russell 8
Class 3A
District 1

Caney Valley 28, Galena 8
Riverton 46, Cherryvale 13
District 2
Bluestem 20, Fredonia 12
Neodesha 47, Eureka 14
District 3
Erie 68, SE-Cherokee 30
Frontenac 54, NE-Arma 0
District 4
Wellsville 38, Central Heights 7
West Franklin 29, Uniontown 14
District 5
Osage City 47, Burlington 20
Council Grove 56, Northern Heights 22
District 6
Rossville 43, McLouth 6
Silver Lake 58, Pleasant Ridge 7
District 7
Atchison County 41, Maur Hill 16
Sabetha 50, Horton 0
District 8
Riley County 42, Marysville 14
Rock Creek 49, Nemaha Valley 26
District 9
Hillsboro 41, Marion 12
SE-Saline 34, Marion 21
District 10
Halstead 48, Hutchinson Trinity 13
Sedgwick 28, Garden Plain 21
District 11
Douglass 14, Belle Plaine 12
Wichita Collegiate 63, Wichita Independent 0
District 12
Conway Springs 69, Chaparral 15
Medicine Lodge 22, Kingman 7
District 13
Ellsworth 37, Lyons 7
Sterling 14, Hoisington 8
District 14
Beloit 66, Republic County 24
Smith Center 53, Minneapolis 14
District 15
Phillipsburg 35, Goodland 21
Norton at Thomas More Prep
District 16
Scott City 53, Lakin 7
Cimarron at Southwestern Heights
Class 2-1A
District 1

Olpe at Humboldt
Jayhawk-Linn at Oswego
Pittsburg Colgan 38, Lyndon 13
District 2
Jefferson North 58, Oskaloosa 26
KC Christ Prep 41, Leavenworth Immaculata 24
Riverside 36, Valley Falls 14
District 3
St. Marys 66, Jackson Heights 0
Mission Valley 38, Herington 22 (ND)
Wabaunsee 10, Onaga 6
District 4
Washington County at Centralia
Doniphan West 42, Troy 6
Plainville 60, Valley Heights 0 (ND)
District 5
Moundridge 48, Bennington 12
Sacred Heart 51, Chase County 20
Mission Valley 38, Herington 22 (ND)
District 6
Inman 28, Ell-Saline 23
LaCrosse 55, Ellinwood 14
Plainville 60, Valley Heights 0 (ND)
District 7
Ellis 21, Oberlin 0
St. Francis 66, Leoti 26
Oakley 50, Rawlins County 0
District 8
Meade at Elkhart
Sublette 55, Satanta 8
Syracuse at Stanton County
Eight-Man Division-I
District 1

Udall 76, Cedar Vale-Dexter 44
Central-Burden 48, Oxford 6
Sedan 40, West Elk 38
District 2
Pleasanton 56, Chetopa 54
Crest 40, Yates Center 18
Marmaton Valley 36, St. Paul 20
District 3
Marais des Cygnes 46, Burlingame 30
Lebo 42, White City 34
Madison 60, Southern Coffey 0
District 4
BV Randolph 58, Pike Valley 40
Clifton-Clyde 48, Southern Cloud 0
Lakeside 52, Sylvan-Lucas 0 (ND)
Rock Hills 52, Wakefield 6
District 5
South Central 60, Fairfield 52
Macksville 60, St. John 40
Hodgeman County 56, Kiowa County 42 (ND)
Pretty Prairie 48, Pratt Skyline 18
District 6
Kinsley at Deerfield
Minneola 40, Spearville 20
Hodgeman County 56, Kiowa County 42 (ND)
South Gray 72, Ness City 40
District 7
Hill City 44, Quinter 32
Hoxie 46, Stockton 0
Lakeside 52, Sylvan-Lucas 0 (ND)
Osborne 64, WaKeeney 44
District 8
Goessel 28, Canton-Galva 18
Central Plains 40, Victoria 20 (ND)
Solomon 60, Lincoln 22
Little River at Peabody-Burns
8-Man II
District 1

Axtell 68, Bern 20
Baileyville 66, Flinthills 6 (ND)
Frankfort 44, Hanover 30
District 2
Beloit St. John’s-Tipton at Linn
Hope 46, Tescott 0
Northern Valley 68, Wilson 38
District 3
Centre 71, Altoona-Midway 21
Waverly 70, Hartford 40
District 4
Argonia 46, Burrton 0
Chase 66, Attica 0 (ND)
South Haven 46, Caldwell 12
South Barber 70,  Norwich 8
District 5
Chase 66, Attica 0 (ND)
Cunningham 74, Bucklin 32
Otis-Bison 46, Stafford 0
District 6
Ashland at Ingalls
Dighton 54, Rolla 6
Moscow at Fowler
District 7
Western Plains 60, Triplains-Brewster 14
Cheylin at Greeley County
Wheatland-Grinnell at Golden Plains
Wallace County 40, Weskan 0
District 8
Logan 58, Natoma 46
Valley 68, Wilson 38
Thunder Ridge 70, Palco 0
(ND)—Non-district games

Others
Word of Life 48, Hutchinson Central Christian 34
Sunrise Christian 41, Lighthouse Christian 39


Please wait ...