View Mobile Site

High School State Football Playoffs

POSTED November 6, 2011 12:04 a.m.

Class 6A
Friday’s First Round
Eastern Bracket

SM West 52, Leavenworth 7
Olathe East 40, Olathe Northwest 23
Olathe South 37, Lawrence 14
SM East 38, SM Northwest 21
Western Bracket
Wichita Heights 43, Washburn Rural 0
Garden City 35, Wichita South 7
Derby 21, Wichita Northwest 14
Manhattan 55, Dodge City 0
 
Next Friday’s Quarterfinals
All Games 7 p.m.
Eastern Bracket

No. 1 SM West (7-3) at No. 5 Olathe East (8-2)
No. 3 Olathe South (9-1) at No. 7 SM East (6-4)
Western Bracket
No. 4 Garden City (7-2) at No. 1 Wichita Heights (10-0)
No. 2 Manhattan (10-0) at No. 6 Derby (7-3)
 
Class 5A
Friday’s First Round
Eastern Bracket

Bishop Miege 59, Highland Park 0
Blue Valley 56, Lansing 7
Shawnee Heights 15, Mill Valley 7
Gardner-Edgerton 76, Bonner Springs 40
Western Bracket
Bishop Carroll 24, Salina South 7
Emporia 43, Andover Central 7
Kapaun Mount Carmel 32, McPherson 31
Hutchinson 27, Hays 21
 
Next Friday’s Quarterfinals
All Games 7 p.m.
Eastern Bracket

No. 4 Blue Valley (9-1) at No. 1 Bishop Miege (9-1)
No. 3 Shawnee Heights (5-5) at No. 7 Gardner-Edgerton (7-3)
Western Bracket
No. 4 Emporia (7-3) at No. 1 Bishop Carroll (9-1)
No. 3 Kapaun Mount Carmel (8-2) at No. 7 Hutchinson (8-2)
 
Class 4A
Tuesday’s First Round Results

KC Piper 28, Perry-Lecompton 21
BV Southwest 27, Baldwin 6
Paola 47, Anderson County 7
Columbus 41, Parsons 13
Basehor-Linwood 49, Hiawatha 6
Eudora 12, DeSoto 0
Louisburg 27, Fort Scott 20
Chanute 28, Coffeyville 27, OT
Topeka Hayden 57, Circle 0
Mulvane 43, Maize South 13
Buhler 56, Holcomb 6
Abilene 49, Clay Center 25
Rose Hill 28, Holton 12
Andale 42, Clearwater 7
Ulysses 60, Pratt 14
Hesston 19, Concordia 16
 
Saturday’s Second Round
All Games 7 p.m. Unless Noted

Blue Valley Southwest 41, KC Piper 14
Paola (9-1) at Columbus (4-6)
Eudora (9-1) at Basehor-Linwood (10-0)
Chanute (7-3) at Louisburg (5-5)
Mulvane (8-2) at Topeka Hayden (9-1)
Buhler (10-0) at Abilene (10-0)
Andale (5-5) at Rose Hill (9-1)
Ulysses 26, Hesston 19
 
Class 3A
Tuesday’s First Round Results

Caney Valley 64, Bluestem 0
Erie 19, Central Heights 16, OT
Rossville 13, Osage City 0
Rock Creek 26, Atchison County 7
Galena 39, Neodesha 14
Wellsville 24, Frontenac 7
Silver Lake 55, Council Grove 31
Riley County 48, Sabetha 27
Garden Plain 42, SE-Saline 29
Wichita Collegiate 58, Medicine Lodge 8
Beloit 58, Sterling 22
Phillipsburg 37, Lakin 28
Sedgwick 41, Hillsboro 20
Conway Springs 46, Douglass 8
Smith Center 52, Ellsworth 15
Scott City 52, Goodland 7
 
Saturday’s Second Round
All Games 7 p.m. Unless Noted

Caney 44, Erie 0
Rossville (9-1) at Rock Creek (7-3)
Galena 22, Wellsville 14
Silver Lake 30, Riley County 6
Garden Plain 18, Wichita Collegiate 15
Phillipsburg (7-2) at Beloit (8-2)
Conway Springs 55, Sedgwick 13
Scott City 39, Smith Center 20
 
Class 2-1A
Friday’s First Round

Pittsburg Colgan 49, Jefferson North 0
Doniphan West 32, St. Marys 26
Riverside 26, Lyndon 21
Centralia 46, Wabaunsee 7
Plainville 52, Sacred Heart 21
Stanton County 35, Ellis 34
LaCrosse 34, Moundridge 0
Meade 74, Oakley 20
 
Next Friday’s Quarterfinals
All Games 7 p.m.

Pittsburg Colgan (10-0) at Doniphan West (9-1)
Riverside (9-1) at Centralia (7-3)
Plainville (9-1) at Stanton County (9-1)
LaCrosse (10-0) at Meade (10-0)
 
Eight-Man Division I
Tuesday’s First Round

Central-Burden 72, Chetopa 0
Madison-Hamilton 46, Rock Hills 8
Marmaton Valley 46, Udall 45
Lakeside 48, Lebo 20
Macksville 42, Ness City 40
Osborne 70, Little River 44
South Gray 60, Pretty Prairie 12
Central Plains 50, Quinter 22
 
Saturday’s Second Round
All Games 7 p.m. Unless Noted

Madison 50, Central Burden 18
Lakeside 70, Marmaton Valley 28
Osborne 62, Macksville 28
South Gray 52, Central Plains 6  
Eight-Man Division II
Tuesday’s First Round
Baileyville 62, Linn 16
South Barber 58, Waverly 12
Hope 40, Frankfort 26
South Haven 46, Centre 0
Otis-Bison 68, Moscow 20
Victoria 36 Cheylin 18
Ashland 74, Chase 24
Thunder Ridge 48, Wallace County 0
 
Today’s Second Round
Baileyville 44, South Barber 14
South Haven 46, Hope 14
Otis-Bison 26, Victoria 6
Thunder Ridge 32, Ashland 28


Please wait ...