View Mobile Site

High school basketball scores

Friday-Saturday

POSTED January 21, 2012 11:06 p.m.

GIRLS
SATURDAY

Atwood 52, Ness City 38
Chase 50, Tescott 45 (2ot)
Elyria Christian 56, Centre 48 (ot)
Hoxie 63, Oakley 43
Lakeside 48, Palco 43
Lincoln 36, Wilson 32
Marion 36, White City 29
Peabody 51, Hope 39
Pike Valley 39, St. John’s Beloit-Tipton 24
Quinter 51, Oberlin 36
Rock Hills 61, Natoma 36
Royal Valley 58, Chapman 37
Russell 42, Hoisington 32
St. Francis 67, Western Plains 31
St. Xavier 37, Northern Valley 27
Salina Central 43, Andover 34
Salina South 53, Clay Center 37
Sylvan-Lucas 41, Southern Cloud 37
TMP-Marian 62, Republic County 39
Thunder Ridge 41, Logan 27
Wakefield 38, Solomon 35
Washington County 67, Wetmore 43

FRIDAY
Central Christian 53, Norwich 44
Ellis 55, Hill City 51, OT
Maize 57, Olathe Northwest 49
Quinter 70, St. Francis 58
Oakley 42, Atwood 37
Rock Creek 53, St. Mary’s 52Smith Center 84, Plainville 30
WaKeeney 50, Norton 48
Waverly 60, Marais des Cygnes 11

Tournaments
Burlington
Semifinals

Sabetha 57, Santa Fe Trail 53, OT
Losers Bracket
Paola 42, Iola 31

Colby
Semifinals

Monument (Colo.) Palmer Ridge 52, Colby 42
BV Northwest 55, Holcomb 37
Losers Bracket
Hugoton 42, McCook (Neb.) 40

Flint Hills League at Emporia
Semifinals

Northern Heights 44, Osage City 21
Losers Bracket
Lyndon 44, Herington 28

Hillsboro
Semifinals

Hillsboro 57, Wamego 46
Losers Bracket
Thomas More Prep 64, Goodland 43

Hoisington
Semifinals

Hoisington 51, Ellinwood 37
Russell 30, Otis-Bison 28

Northern Plains League
“A” Semifinals

Wilson 46, Logan 39
“A” Losers Bracket
Pike Valley 38, Sylvan-Lucas 29

Royal Valley

Wabaunsee 68, Chapman 42
Royal Valley 41, Pleasant Ridge 27

Salina Bicentennial Center
Seventh: Sacred Heart 42, Concordia 38
Third: Abilene 60, Smoky Valley 58, 2OT

SE-Cherokee
Championship: Frontenac 47, SE-Cherokee 40
Fifth: Columbus 38, St. Paul 30

Tonganoxie
Championship: Pittsburg 58, Caney Valley 53, OT


BOYS
SATURDAY

Abilene 56, Salina South 41
Andover 39, Concordia 26
Chapman 52, Royal Valley 41
Clifton-Clyde 56, Wetmore 37
Council Grove 64, Herington 54 (ot)
Hoisington 49, Minneapolis 37
Hugoton 51, Colby 37
Lakeside 51, Rock Hills 39
Marion 56, Hope 44
Natoma 40, Northern Valley 35
Ness City 62, Hoxie 47
Oakley 51, Quinter 32
Oberlin 60, Western Plains 21
Onaga 43, Washington County 42
Palco 50, Southern Cloud 29
St. Francis 60, Atwood 59
St. John’s Beloit-Tipton 45, Tescott 39
St. Xavier 52, Logan 43
Solomon 68, Centre 33
Thunder Ridge 63, Lincoln 57
Ulysses 40, Hays 38
Victoria 41, Ellsworth 39
Wakefield 55, Elyria Christian 51

FRIDAY
REGULAR SEASON

Hoxie 69, Atwood 40
Oakley 58, Oberlin 52
Plainville 72, Smith Center 44

TOURNAMENTS
Burlington
Semifinals

Iola 48, Sabetha 39
Losers Bracket
Paola 55, Rossville 46

Canton-Galva
Championship: Rock Creek 60, SE-Saline 41
Third: Sedgwick 54, Wichita Homeschool 23
Fifth: Bennington 47, Canton-Galva 29
Seventh: Ell-Saline 63, St. John’s Military 35

Catoosa, Okla.
Semifinals

Tulsa Victory Christian 26, Carroll 24

Chanute
Semifinals

Andover Central 60, Joplin (Mo.) 54
Emporia 70, Chanute 68
Losers Bracket
Olathe North 69, Shawnee Heights 62
Goddard 61, SM South 46

Chaparral
Semifinals

Clearwater 46, Wellington 39

Dodge City
Losers Bracket

St. James Academy 49, Hays 28

El Dorado
Semifinals

Circle 32, Kapaun 31
Wichita Collegiate 52, El Dorado 42
Losers Bracket
Newton 46, Campus 42
Trinity Academy 50, Great Bend 47

Halstead
Semifinals

Andale 51, Garden Plain 39
Moundridge 64, Cheney 62

Hillsboro
Semifinals

Hillsboro 51, Thomas More Prep 36
Losers Bracket
Winfield 77, Goodland 57

Hoisington
Semifinals

Minneapolis 50, Ellsworth 38

McPherson
Semifinals
BV West 47, Lawrence 46
Losers Bracket
Wichita North 73, Buhler 72
Derby 56, Maize 45

Northern Plains League
“A” Semifinals

Wilson 50, Rock Hills 36

Pratt Skyline
Losers Bracket

Norwich 62, Wichita North sophomores 53

Royal Valley
Round Robin

Chapman 51, Wabaunsee 30

Salina Bicentennial Center
Seventh: Clay Center 60, Sacred Heart 55

SCBL at Arkansas City
Losers Bracket

Sedan 63, West Elk 56
Central-Burden 83, Cedar Vale-Dexter 78

Spring Hill
Third: Spring Hill 65, Osawatomie 57
Fifth: Louisburg 42, KC Piper 39

St. John
Semifinals

Medicine Lodge 61, Nickerson 35
Pratt 63, Macksville 19
Losers Bracket
Wichita West 54, Central Plains 23

Sterling
Third: Beloit 68, Wichita Independent 53
Seventh: Lyons 52, Bluestem 33

Tonganoxie
Semifinals

BV Southwest 58, Lansing 56

Topeka Highland Park
Semifinals

Sunrise Academy 58, Olathe South 40
Losers Bracket
Wichita Northwest 87, KC Washington 61
Highland Park 90, Topeka West 39

Valley Center
Semifinals

BV Northwest 66, Wichita Southeast 41
Olathe Northwest 58, KC Turner 40
Losers Bracket
Junction City 63, Valley Center 29
Topeka Seaman 50, Garden City 37

COMMENTS

  • Bookmark and Share

Commenting not available.
Commenting is not available.

POST A COMMENT


Please wait ...