View Mobile Site

KBCA state rankings

Through Jan. 30

POSTED January 30, 2012 11:21 p.m.

Kansas Basketball
Coaches Association
State Rankings

(Through Jan. 30)

GIRLS
Class 6A

1. Wichita Heights
2. Olathe South
3. Maize
4. Olathe Northwest
5. Manhattan
6. Olathe East
7. Blue Valley North
8. Gardner-Edgerto
9. Free State
10. Hutchinson
Class 5A
1. Salina Central
2. Blue Valley
3. Andover
4. Kapaun
5. Carroll
6. Seaman
7. Mill Valley
8. Hays
9. Highland Park
10. Newton
Class 4A
1. Holton
2. McPherson
3. Bonner Springs
4. Pratt
5. Ottawa
6. Wellington
7. Pittsburg
8. Andale
9. Haven
10. Girard
Class 3A
1. Riley Co.
2. Hillsboro
3. Southwestern Heights
4. Cimarron
5. Atchison Co.
6. Burlington
7. Garden Plain
8. Frontenac
9. Remington
10. Silver Lake
Class 2A
1. Washington Co.
2. Olpe
3. Smith Center
4. Berean Academy
5. Jeff County North
6. Northern Heights
7. Oswego
8. Lincoln
9. Sterling
10. Pratt-Skyline
Class 1A Div-I
1 St. John

2 Hoxie
3 Waverly
4 Thunder Ridge
5 Spearville
6 South Central-
Coldwater
7 Deerfield
8 Dexter-Cedar Vale
9 Pike Valley
10 Centralia
Class 1A Div-II
1 Ingalls
2 Wilson
3 Wetmore
4 Central Christian
5 Norwich
6 Hope
7 Frankfort
8 Greeley County
9 Argonia
10 B&B-Baileyville

BOYS
Class 6A

1. Wichita Heights
2. Blue Valley North
3. Blue Valley NW
4. Olathe Northwest
5. Leavenworth
6. Olathe East
7. Topeka High
8. Blue Valley West
9. Olathe South
10. Derby
Class 5A

1. Andover Central
2. Lansing
3. Emporia
4. Topeka Highland Park
5. St. Thomas Aquinas
6. Goddard Eisenhower
7. Bishop Miege
8. Kapaun Mt Carmel
9. Salina Central
10. Mill Valley
Class 4A
1. Ottawa
2. Pratt
3. Abilene
4. Parsons
5. Andale
6. McPherson
7. Holton
8. Basehor-Linwood
9. KC Sumner
10. Topeka Hayden
Class 3A
1. Scott City
2. Atchison County
3. Moundridge
4. Nemaha Valley
5. Hoisington
6. Rock Creek
7. Osage City
8. Sedgwick
9. Central Heights
10. Hillsboro
Class 2A
1. Meade
2. Sterling
3. Plainville
4. Berean Academy
5. Republic County
6. Medicine Lodge
7. Lyndon
8. Jeff County North
9. Oxford
10. Lebo
Class 1A Div-I
1. Ashland
2. Lakeside-Downs
3. Hanover
4. South Haven
5. Waverly
6. South Gray-Montezuma
7. Macksville
8. Sylvan-Lucas
9. South Central
10. White City
Class 1A Div-II
1. Greeley County
2. Hope
3. Wilson
4. Healy
5. Frankfort
6. Baileyville-B&B
7. Otis-Bison
8. Fowler
9. Crest-Colony
10. Moscow


Please wait ...