View Mobile Site

Moyd, Quade lead way for GBHS

Prep Track & Field

POSTED April 10, 2012 11:40 p.m.
Dale Hogg Great Bend Tribune/

Great Bend freshman Jayce Brack was a fifth-pla...

View »

Liberal High School traditionally has been notorious for having a speedy track and field team, and the Great Bend Invitational proved to be no different.
At least that was the case on an overcast Tuesday afternoon inside Memorial Stadium.
The Redskins captured the boys and girls team championships at Memorial, while Great Bend finished third in both divisions. Other teams competing included Hutchinson, Dodge City and Hoisington.
Great Bend’s Matt Moyd won the 100-meter dash (11.25), 110 hurdles (14.96) and 200 dash (23.09), and Chris Burley won the pole vault. Meanwhile, Jacy Quade nailed down first-place finishes in both the shot put and discus for the Lady Panthers.
“Liberal always has great speed, Hutchinson has very good speed and Dodge has had good speed as of late,” Great Bend head coach Bo Black said. “Matt was hands-down the fastest kid at the track meet today. He really dominated the 100, dominated the 110 hurdles and dominated the 200.”
Moyd also ran the anchor on the Panthers’ 4x100 relay, which placed second. First-place Hutchinson’s time was 44.77, and Great Bend clocked 44.88.
“(Moyd) actually really got the stick five yards behind in the 4x1,” Black said of Moyd, “and he made it a photo finish at the end.
“He is just blessed with a lot of athletic ability and he showed that today … just a very talented kid.”
Quade eclipsed her previous best in the shot put for the second straight meet with a heave of 39 feet, one inch, topping her 38-10 effort in the first meet of the season at the Junction City invite on March 30.
Quade fell short of her personal-best throw of 130-3 in the discus, turning in 128-7 on her home field.
“It the same things that we always talk about her,” Black said. “She had another good day for us.”
Chris Burley, who had a personal-best 14 feet in his speciality, the pole vault, at Junction City, cleared 13-0 on Tuesday, good for the top spot.
“It’s just a finicky, finicky event in track and field,” Black said. “He just didn’t have his best day, but 13 feet is still pretty doggone good.
“He’s just a great competitor. I’m sure he’s disappointed in it, but there’s a lot of track left for him and he did a good job.”
The pole vaulters had a crosswind blowing east to the west, which hampered overall performances.
“The crosswind, it blows your pole sideways and you have to try to keep it stable,” Chris Burley said. “And that’s before you even get into the jump and you’re worrying about your crosswind instead of worrying about your jump.
“I just didn’t have it in me.”

Hoisington’s Rose dominates
Competing against larger-class competition, Class 3A Hoisington’s senior mainstay, Savannah Rose, blazed the girls field, winning the triple jump (36-6), long jump (16-8 ½) and 400 dash (1:02.11) — the most first-place finishes any one girl established.
Rose was the state champion in the long jump last season, sailing 17-0 ½ at Cessna Stadium in Wichita.

PREP TRACK & FIELD

Great Bend Invitational

At Great Bend
Memorial Stadium

Tuesday

GIRLS

Team standings
1. Liberal, 124; 2. Hutchinson, 73; 3. Great Bend, 63; 4. Dodge City, 62; 5. Hoisington, 53.

Individual results
Triple jump — 1. Savannah Rose, Hoisington, 36-6; 2.McKenzie Wright, Liberal, 32-4; 3. Sabrina Hurtado, Dodge City, 31-5 ¼; 4. Sarah Niederee, 30-6; 5. Jenna Higgins, Hutchinson, 29-8; 6. (tie) Lanae Love, Dodge City, 29-6; Elizabeth Swigard, Great Bend, 29-6.
4x100-meter relay — 1. Hutch, 53.21; 2. Great Bend (Selam Ball, Stephanie Langer, Hannah Wondra & Ali Ryan), 54.60; 3. Dodge City, 54.75; 4. Liberal, 55.66.
1,600 run — 1. Destyni Lucero, Liberal, 5:31.05; 2. Alexandria Chandler, Liberal, 5:47.32; 3. Mercy Perez, Liberal, 5:57.16; 4. Kaitlyn Tuey, Great Bend, 6:04.71; 5. Vanz DeLaCruz, Dodge City, 6:08.32; 6. Maggie Heck, Hutch, 6:09.24; 8. Abi Rziha, Hoisington, 6:25.67; 12. Shannon Manka, Hoisington, 6:54.99; 13. Olivia Lowry, Hoisington, 6:59.66; 16. Matraca Ochs, Hoisington, 9:02.02.
High jump — 1. Wright, Liberal, 5-0; 2. Jordin Greer, Hoisington, 5-0; 3. Brooklyn Culbert, Hutch, 4-10; 4. Hurtado, Hutchinson, 4-10; 5. Alexandria Eye, Great Bend, 4-8.
Long jump — 1. Rose, Hoisington, 16-8 ½; 2. Wright, Liberal, 16-1 ½; 3. Madison Schrock, Hutchinson, 14-4 ½; 4. Megan Thurston, Hutch, 14-1 ½; 5. Love, Dodge City, 14-0; 6. Sadie Unruh, Dodge City, 13-11 ¾; 10. Abbi Demel, Hoisington, 12-8 ½.
100 dash — 1. Jai Chapman, Liberal, 13.34; 2. Lauren Jacobs, Hutch, 13.55; 3. Summer Wilson, Great Bend, 13.65; 4. Ashton Moore, Dodge City, 13.78; 5. Alliyah Gray, Hutch, 14.00; 6. Stephanie Langer, Great Bend, 14.18; 7. Greer, Hoisington, 14.22; 11. Eye, Great Bend, 14.90.
Javelin — 1. Rachel Durler, Dodge City, 100-9; 2. Quin McKinnis, Hutch, 92-9; 3. LaTara Hardy, Dodge City, 88-0; 4. Greer, Hoisington, 87-1; 5. Chandra Sain, Dodge City, 84-6; 6. Lowry, Hoisington, 83-11; 10. Rziha, Hoisington, 62-11; 11. Swigart, Great Bend, 62-4.
Discus — 1. Jacy Quade, Great Bend, 128-7; 2. Betheny Thompson, Liberal, 86-10; 3. Ali Stoddard, Liberal, 86-0; 4. Kristen Rogers, Dodge City, 77-2; 5. Danielle Suppes, Great Bend, 73-3; 6. Shayla Hambrick, Hutch, 72-6; 7. Abbie Mitchell, Great Bend, 71-11; 8. Marissa O’Connor, Great Bend, 66-10.
100 hurdles — 1. S. Wilson, Dodge City, 16.36; 2. Chapman, Liberal, 17.76; 3. Lexi Sanders, Hoisington, 18.04; 4. Schrock, Hutch, 18.08; 5. Zoe Cress, Hutch, 18.35; 6. Niederee, Great Bend, 18.64; 8. Demel, Hoisington, 18.76.
4x800 relay — 1. Liberal, 10:37.38; 2. Great Bend (Tuey, Wondra, Williams, Stein), 10:50.26; 3. Hutch, 11:25.99; 4. Hoisington, 13.36.27.
200 — 1. Chapman, Liberal, 27.88; 2. Jacobs, Hutchinson, 28.32; 3. Moore, Dodge City, 28.55; 4. Lyric Robinson, Liberal, 29.63; 5. Alliyah Gray, Hutchinson, 29.75; 6. Langer, Great Bend, 20.00; 7. Swigart, Great Bend, 30.38.
400 — 1. Rose, Hoisington, 1:02.11; 2. Wondra, Great Bend, 1:03.23; 3. Latasha Scales, Hutchison, 1:04.32; 4. Kim Francis, Liberal, 1:05.11; 5. Robinson, Liberal, 1:08.72; 6. Love, Dodge City, 1:09.21.
800 run — 1. Chandler, Liberal, 2:38.77; 2. Maddie Page, Hutchinson, 2:39.34; 3. Wondra, Great Bend, 2:41.59; 4. Mary Williams, Great Bend, 2:44.75; 5. Francis, Liberal, 2:46.73; 6. Katlyn Meggers, Hutchinson, 2:46.84; 10. Rziha, Hoisington, 2:49.93; 13. Tuey, Great Bend, 2:58.23; 16. MacKenzie Thornburg, Great Bend, 3:14.87; 17. Achs, Hoisington, 4:04.90.
3,200 — 1. Lucero, Liberal, 12:03.68; 2. Perez, Liberal, 13:23.88; 3. DeLaCruz, Dodge City, 13:28.08; 4. Stein, Great Bend, 13:36.40; 5. Sholanda Maple, Hutchinson, 14:04.27; 6. Brittany Inskeep, Hutchinson, 14:38.93
300 hurdles — 1. Chapman, Liberal, 51.00; 2. Sanders, Hoisington, 51.81; 3. S. Wilson, Dodge City, 52.79; 4. McKenzie Miller, Hutchinson, 53.21; 5. Demel, Hoisington, 53.45; 6. Niederee, Great Bend, 54.25.
4x400 relay — 1. Hutchinson, 4:18.02; 2. Hoisington, 4:21.73; 3. Dodge City, 4:30.90; 4. Liberal, 4:33.85; 5. Great Bend, 4:43.72.
Shot put — 1. Quade, Great Bend, 39-1; 2. Thompson, Liberal, 33-0; 3. Malea Hambrick, Hutchinson, 31-5; 4. Abby Calvillo, Hutchinson, 29-2; 5. Rachel Durler, Dodge City, 28-5; 6. LaTara Hardy, Dodge City, 27-8; 10. Mitchell, Great Bend, 26-2; 13. Danielle Suppes, Great Bend, 23-0; 14. Marissa O’Connor, Great Bend, 21-11.
Pole vault — 1. Ball, Great Bend, 9-0; 2. Hannah Middleton, Great Bend, 9-0; 3. Chandra Sain, Dodge City, 8-0; 4. Sanders, Hoisington, 7-6; 5. Ali Ryan, Great Bend, 6-0; 6. Zoe Cress, 6-0.

 BOYS

Team standings
 1. Liberal, 101.5; 2. Dodge City, 100; 3. Great Bend, 73.5; 4. Hoisington, 57; 5. Hutchinson, 43.

Individual results
 4x100-meter relay — 1. Hutchinson, 44.77; 2. Great Bend (Chris Burley, Mauricio Uribe, Matt Moyd & Darion Yager), 44.88; 3. Dodge City, 46.20; 4. Hoisington (Jacob Durrett, Cayton Janousek, Cody Richter & Avery Urban), 49.16.
1,600 run — 1. Chris Wise, Hutch, 4:35.37; 2. Elder Colindres, Dodge City, 4:48.99; 3. Fidel Munoz, Liberal, 4:52.99; 4. Angel Viveros, Liberal, 4:54.97; 7. Anthony Valenzuela, Great Bend, 5:12.13; 8. Gerardo Orozco, Great Bend, 5:13.26; 9. Christian Graham, Great Bend, 5:13.97; 11. Kade Cook, Hoisington, 5:17.46; 12. Gustavo Apodaca, Great Bend, 5:18.35.
100 dash — 1. Moyd, Great Bend, 11.25; 2. Reggie Slaton, Hutch, 11.62; 3. Isaiah Bradshaw, Dodge City, 11.89; 4. Dominic Randall, Dodge City, 11.90; 5. Blaik Middleton, Dodge City, 11.96; 6. Darion Yager, Great Bend, 12.02; 7. Christian Torres, Liberal, 12.04; 10. Ty Yager, Great Bend, 12.26; 14. Jacob Durrett, Hoisington, 12.63; 15. Hagan Hanzlick, Hoisington, 12.77; 16. Urban, Hoisington, 12.83; 17. Brock Ibarra, Great Bend, 13.09.
Shot put — 1. Bryce Sonday, Dodge City, 49-7; 2. Justin McPhail, Liberal, 47-9; 3. Marcus Gutierres, Dodge City, 47-6; 4. Anthony Broeder, Hoisington, 45-10; 5. Jayce Brack, Great Bend, 43-2; 6. Jess Westmoreland, Hutch, 42-9; 10. Nick Warren, Great Bend, 39-9; 13. Cody Helsel, Great Bend, 38-1; 14. Brady Moore, Hoisington, 37-5; 16. Josh Lopez, Great Bend, 35-5; 17. Cody Richter, Hoisington, 35-4.
110 hurdles — 1. Moyd, Great Bend, 14.96; 2. Trenton Hammond, Liberal, 15.53; 3. Austin Stout, Hoisington, 15.67; 4. Adebayo Bramaih, Liberal, 15.75; 5. Ayodele Bramiah, Liberal, 15.99; 6. Jared Page, Hutch, 16.02.
Long jump — 1. Bradshaw, Dodge City, 20-9; 2. Valenzuela, Great Bend, 20-5 1/4; 3. Jack Bever, Hutch, 19-6 ¼; 4. Kenlee West, Liberal, 19-2 ¾; 5. Chase Eatmon, Liberal, 18-9 ¼; 6. Britton Abbott, Liberal, 18-7 ½; 13. Zach Sanders, Hoisington, 14-10 1/4.
Javelin — 1. Derrick Kaiser, Hoisington, 155-7; 2. Broeder, Hoisington, 143-5; 3. Britton Abbott, Liberal, 142-1; 4. Nolan Larkin, Liberal, 140-3; 5. Victor Carrera, Liberal, 130-5; 6. Hanzlick, Hoisington, 130-0; 7. Urban, Hoisington, 128-2; 9. Zach Reynolds, Great Bend, 126-6; 13. Cody Helsel, Great Bend, 102-9; 15. Nick Warren, Great Bend, 90-8.
4x800 relay — 1. Dodge City, 8:14.83; 2. Great Bend (Kole Stiner, Cristian Garcia, Valenzuela), 8:26.64; 3. Liberal, 8:27.72; 4. Hoisington (Chance Demel, Cook, Brandon Ball & Brannon Donovan), 9:24.78; 5. Hutch, 9:36.38.
200 — 1. Moyd, Great Bend, 23.09; 2. Reggie Slaton, Hutchinson, 23.51; 3. Bradshaw, Dodge City, 23.93; 4. Ethan Henderson, Great Bend, 24.22; 5. Middleton, Dodge City, 24.27; 6. Charles Norman, Hutchinson, 24.47; 7. Zach Reynolds, Great Bend, 24.64; 11. T. Yager, Great Bend, 25.07; 14. Hanzlick, Hoisington, 26.71; 15. Durrett, Hoisington, 27.40.
400 — 1. Mauricio Uribe, Great Bend, 52.22; 2. Christian Verduzco, Dodge City, 52.63; 3. Brannon Donovan, Hoisington, 53.01; 4. Charles Norman, Hutchinson, 53.52; 5. Erving Altamarino, Liberal, 54.10; 6. Michael Sena, Liberal, 54.29; 7. T. Yager, Great Bend, 54.50; 8. Greg Burley, Great Bend, 55.65; 9. Antonio Carrasco, Great Bend, 56.25; 15. Kaiser, Hoisington, 59.19; 16. Matt Manka, Hoisington, 59:27.
800 run — 1. Vicente Estrella, Dodge City, 1:59.81; 2. Chon Chavez, Great Bend, 2:07.14; 3. Elder Colindres, Dodge City, 2:07.51; 4. Luis Carmona, Dodge City, 2:08.32; 5. Cody Smith, Liberal, 2:09.10; 6. Eric Minjarez, Liberal, 2:10.82; 7. Richard Lara, Great Bend, 2:12.04; 9. Chance Demel, Hoisington, 2:14.10; 10. Cristian Garcia, Great Bend, 2:16.35; 13. Apodaca, Great Bend, 2:21.15.
3,200 — 1. Viveros, Liberal, 10:33.90; 2. Munoz, Liberal, 10:42.01; 3. Jonathan Rendon, Dodge City, 10:42.70; 4. Ricardo Bustos, Liberal, 10:47.09; 5. William Montgomery, Hutchinson, 11:20.39; 6. Kole Stiner, Great Bend, 11:26.59; 7. Cook, Hoisington, 11:31.12.
300 hurdles — 1. Hammond, Liberal, 39.55; 2. Stout, Hoisington, 41.38; 3. D. Yager, Great Bend, 42.54; 4. Ad. Bramaih, Liberal, 43.02; 5. Ay. Bramaih, Liberal, 43.18; 6. Aaron Stapleton, Dodge City, 44.07; 9. Urban, Hoisington, 47:87; 11. Sanders, Hoisington, 49.22.
4x400 relay — 1. Dodge City, 3:28.30; 2. Liberal, 3:30.19; 3. Hutchinson, 3:34.37; 4. Hoisington, 3:34.46; 5. Great Bend, 3:36.76.
High jump — 1. Eatmon, Liberal, 6-0; 2. Stout, Hoisington, 5-10; 3. Kaiser, Hoisington, 5-10; 4. West, Liberal, 5-10; 5. Trent Wilson, Liberal, 5-10; 6. J.J. Lewis, Liberal, 5-8; 7. Durrett, Hoisington, 5-6.
Pole vault — 1. Chris Burley, Great Bend, 13-0; 2. Brandon Ball, Hoisington, 11-6; 3. Cody Smith, Liberal, 11-0; 4. Victor Ortiz, Dodge City, 10-6; 5. Greg Burley, Great Bend, 9-6; 5. Jaden Stapleton, Liberal, 9-6; 8. Demel, Hoisington, 8-0.
Discus — 1. Bryce Sonday, Dodge City, 161-2; 2. Justin McPhail, Liberal, 152-6; 3. Anthony Broeder, Hoisington, 146-9; 4. Jayce Brack, Great Bend, 134-5; 5. Cayton Janousek, Hoisington, 128-7; 6. Richter, Hoisington, 120-11; 12. Warren, Great Bend, 105-3; 15. Trevor Williams, Hoisington, 91-10; 17. John Verbeck, Great Bend, 82-11; 18. Cody Helsel, Great Bend, 81-11.
Triple jump — 1. Bradshaw, Dodge City, 42-7 1/4; 2. West, Liberal, 40-9 1/2; 3. Jack Bever, Hutchinson, 40-7; 4. Lewis, Liberal, 39-5; 5. Rex Heronemus, Liberal, 39-1; 6. Wilson, Liberal, 38-4 1/4; 7. Brannon Donovan, Hoisington, 37-03; 11. Sanders, Hoisington, 34-0 1/4.


Please wait ...