View Mobile Site

Golden Belt finishes second at Lakin swim meet

Summer Swiming

POSTED June 25, 2012 9:35 p.m.
  • There are no articles found.

LAKIN — For the first time this summer, the Golden Belt swim squad finished second in a meet.
Golden Belt scored 813 points to fall behind Scott City, which finished with 885 over the weekend.
“I thought the kids swam well,” Golden Belt head coach Steve Beaumont said. “I don’t think getting second was a reflection of how we did. There were a lot of kids swimming new things, trying new strokes or longer distances.
“It was also a numbers thing. Scott City had a lot more kids at the meet than we did and it showed.”
McKenna Cape competed in the eight-and-under division as part of the morning session. She finished the day with five first-place finishes, including a pool record in the 100-yard freestyle at one minute, 36.88 seconds.
“The morning session did very well,” Beaumont said. “We had some really good times, and a lot of the younger kids were competing for the first time in a new event.
“Some kids just learned the butterfly or the breaststroke.”
The 15-and-over boys, led by Justin Kuhlman and Kade Cook, won several events.
Cook captured first place in the 50 freestyle, 100 breaststroke, 200 individual medley, 100 freestyle and 200 freestyle.
Kuhlman finished first in the 500 freestyle, 100 backstroke and 100 butterfly.
The two swimmers combined with Tristan Yount and Nathan Brungardt to finish first in the 200 freestyle relay and the 200 medley relay.
Golden Belt will take the weekend off before traveling to Hays on Saturday, July 7.

                                                                        — Kevin Price

WESTERN KANSAS SWIM CLUB
Lakin intra-squad meet

At Lakin

Saturday

Team standings
1. Scott City, 885; 2. Golden Belt, 813; 3. Lakin, 198; 4. Garden City, 166; 5. Hays, 47; 6. Wichita County, 39

Golden Belt swim squad

GIRLS

Eight-and-under
100 freestyle relay — 3. GBSS “A” relay (Laura Daniel, Isabel Mai, Taryn Warren, McKenna Cape), 1:42.94; 5. GBSS “B” relay (Leah Graham, Lauryn Davis, Katria Kindscher, Ellyson Somers), 2:59.19
25 freestyle — 1. McKenna Cape, 18.54; 2. Amy To, 19.23; 13. Isabel Mai, 26.54; 15. Taryn Warren, 27.93; 20. Leah Graham, 33.13; 21. Ellyson Somers, 33.50; 26. Katria Kindscher, 43.40; 27. Lauryn Davis, 57.66
25 butterfly — 1. Laura Daniel, 27.74; 3. Amy To, 29.75; 9. Isabel Mai, 47.06
25 backstroke — 1. McKenna Cape, 23.28; 2. Amy To, 24.23; 4. Laura Daniel, 27.67; 9. Taryn Warren, 30.47; 11. Ellyson Somers, 31.50; 17. Leah Graham, 37.78; 19. Isabel Mai, 39.03; 24. Lauryn Davis, 46.80; 26. Katria Kindscher, 55.42
25 breaststroke — 1. McKenna Cape, 26.58; 3. Ellyson Somers, 31.81; 7. Leah Graham, 34.46; 10. Laura Daniel, 35.58
100 individual medley — 1. McKenna Cape, 1:51.00; 4. Laura Daniel, 2:23.57
50 freestyle relay — 7. Laura Daniel, 1:00.75; 9. Isabel Mai, 1:06.42; 13. Ellyson Somers, 1:12.93; 16. Taryn Warren, 1:18.52
100 freestyle — 1. McKenna Cape, 1:36.88
100  medley relay — 2. GBSS “A” relay (Amy To, Ellyson Somers, McKenna Cape, Taryn Warren), 1:52.87; 5. GBSS “B” relay (Leah Graham, Isabel Mai, Laura Daniel, Lauryn Davis), 3:01.00

10-and-under
200 freestyle relay — 2. GBSS “A” relay (Jessi Kindscher, Aubrey Snapp, Accacia Pedigo, Rachel Panzer), 2:54.47
50 freestyle — 8. Jessi Kindscher, 39.99; 13. Rachel Panzer, 43.67; 15. Aubrey Snapp, 44.20; 16. Accacia Pedigo, 44.50; 21. Ruth Williams, 51.25
50 butterfly — 10. Rachel Panzer, 57.16; 12. Jessi Kindscher, 58.53
50 backstroke — 3. Accacia Pedigo, 50.17; 4. Aubrey Snapp, 50.73; 5. Jessi Kindscher, 51.35; 6. Rachel Panzer, 51.47; 15. Ruth Williams, 1:01.47
50 breaststroke — 4. Aubrey Snapp, 50.54; 5. Accacia Pedigo, 51.34; 8. Jessi Kindscher, 54.40; 12. Rachel Panzer, 59.11
100 individual medley — 4. Accacia Pedigo, 1:48.37; 4. Aubrey Snapp, 1:48.37; Rachel Panzer, 1:54.81; 10. Ruth Williams, 2:12.23
100 freestyle — 7. Aubrey Snapp, 1:38.37; 8. Jessi Kindscher, 1:39.70; 13. Ruth Williams, 1:55.95
200 medley relay — 2. GBSS “A” relay (Aubrey Snapp, Accacia Pedigo, Rachel Panzer, Ruth Williams), 3:37.77

12-and-under
200 freestyle relay — 2. GBSS “A” relay (Calista Long, Kaitlin Adams, Elizabeth Gerdes, Sheridan Beaumont), 2:32.17; 3. GBSS “B” relay (Karly Brungardt, Emma Bieker, Paige Doran, Elizabeth Linenberger), 2:34.17
50 freestyle — 1. Camryn Dunekack, 29.74; 5. Calista Long, 34.24; 7. Katherine Snapp, 34.52; 15. Karly Brungardt, 38.68; 16. Sheridan Beaumont, 38.97; 18. Paige Doran, 40.29; 19. Emma Bieker, 40.68; 20. Elizabeth Linenberger, 41.36; 24. Elizabeth Gerdes, 42.12
50 butterfly — 1. Camryn Dunekack, 33.60; 4. Calista Long, 39.90; 5. Katherine Snapp, 40.03; 10. Elizabeth Linenberger, 52.85; 11. Elizabeth Gerdes, 52.99
50 backstroke — 3. Camryn Dunekack, 36.78; 5. Calista Long, 40.81; 6. Katherine Snapp, 42.81; 7. Karly Brungardt, 43.33; 9. Sheridan Beaumont, 46.16; 10. Emma Bieker, 46.67; 12. Elizabeth Gerdes, 48.65; 15. Elizabeth Linenberger, 50.72
50 breaststroke — 2. Camryn Dunekack, 42.75; 3. Sheridan Beaumont, 44.90; 5. Karly Brungardt, 47.03; 6. Calista Long, 47.13; 7. Jade Mountain, 47.20; 8. Katherine Snapp, 47.62; 10. Kaitlin Adams, 49.47; 11. Elizabeth Gerdes, 50.42; 13. Emma Bieker, 50.87; 19. Elizabeth Linenberger, 57.06; 22. Paige Doran, 1:19.70
200 individual medley — 3. Kaitlin Adams, 3:36.63
100 freestyle — 2. Jade Mountain, 1:13.13; 13. Paige Doran, 1:39.72
200 freestyle — 2. Katherine Snapp, 2:53.93; 3. Calista Long, 2:58.49; 4. Kaitlin Adams, 2:59.64; 8. Karly Brungardt, 3:13.69; 9. Sheridan Beaumont, 3:21.29; 10. Elizabeth Linenberger, 3:43.66
200 medley relay — 1. GBSS “A” relay (Calista Long, Sheridan Beaumont, Camryn Dunekack, Jade Mountain), 2:37.45; 3. GBSS “B” relay (Kaitlin Adams, Karly Brungardt, Katherine Snapp, Elizabeth Gerdes), 3:00.84
500 freestyle — 2. Jade Mountain, 7:34.25

14-and-under
50 freestyle relay — 3. Kira Cook, 29.71; 6. Emma Williams, 30.87; 15. Michala Bieker, 39.49
100 butterfly — 2. Kira Cook, 1:24.81
100 backstroke — 3. Emma Williams, 1:21.33
100 breaststroke — 1. Kira Cook, 1:25.31; 6. Emma Williams, 1:38.92; 9. Michala Bieker, 1:44.20
200 individual medley — 2. Kira Cook, 2:54.81; 5. Michala Bieker, 3:33.73
100 freestyle — 7. Emma Williams, 1:15.38; 11. Michala Bieker, 1:33.42
200 freestyle — 1. Kira Cook, 2:35.45

15-and-over
200 freestyle relay — 1. GBSS “A” relay (Sylvia Ofoma, Maddie Vesta, Jessica Freund, Michaela Cape), 2:04.38; 4. GBSS “B” relay (Amber Basden, Emma Williams, Michala Bieker, Kira Cook), 2:17.59
50 freestyle — 3. Michaela Cape, 29.88; 4. Sylvia Ofoma, 30.01; 6. Maddie Vesta, 30.71; 11. Jessica Freund, 32.62; 13. Amber Basden, 35.50
100 butterfly — 2. Sylvia Ofoma, 1:22.12
100 backstroke — 2. Michaela Cape, 1:11.59; 3. Sylvia Ofoma, 1:22.36; 5. Jessica Freund, 1:30.38; 7. Maddie Vesta, 1:31.22
100 breaststroke — 5. Michaela Cape, 1:35.47; 7. Sylvia Ofoma, 1:43.97
200 individual medley — 2. Maddie Vesta, 3:00.75; 4. Jessica Freund, 3:05.26
100 freestyle — 2. Michaela Cape, 1:07.17; 9. Amber Basden, 1:21.59
200 freestyle — 1. Michaela Cape, 2:34.93; 2. Maddie Vesta, 2:42.34
200 medley relay — 1. GBSS “A” relay (Michaela Cape, Jessica Freund, Maddie Vesta, Sylvia Ofoma), 2:28.43; 3. GBSS “B” relay (Emma Williams, Kira Cook, Michala Bieker, Amber Basden), 2:42.93
500 freestyle — 2. Sylvia Ofoma, 7:34.49; 3. Jessica Freund, 7:37.40

BOYS

Eight-and-under
100 freestyle relay — 2. GBSS “A” relay (Kasey Kennedy, Ellis Long, Chase Maier, Isaac Mountain), 1:56.36
25 freestyle — 1. Isaac Mountain, 19.04; 5. Kasey Kennedy, 24.30; 7. Ellis Long, 27.50; 19. Chase Maier, 46.50
25 butterfly — 1. Ellis Long, 32.02
25 backstroke — 2. Isaac Mountain, 26.04; 11. Chase Maier, 46.11
25 breaststroke — 2. Isaac Mountain, 27.78; 4. Ellis Long, 33.97
100 individual medley — 1. Isaac Mountain, 1:58.15
50 freestyle — 2. Kasey Kennedy, 54.71; 3. Ellis Long, 1:02.97
100 freestyle — 2. Isaac Mountain, 1:39.56
100 medley relay — 2. GBSS “A” relay (Chase Maier, Ellis Long, Isaac Mountain, Kasey Kennedy), 2:06.67

10-and-under
200 freestyle relay — 2. GBSS “A” relay (Zachary Seymour, Connor Stone, William Linenberger, Cal Dunekack), 3:00.13
50 freestyle — 4. Zachary Seymour, 36.47; 6. Cal Dunekack, 37.39; 11. William Linenberger, 52.39; 12. Connor Stone, 53.74
50 butterfly — 1. Cal Dunekack, 41.53; 5. Zachary Seymour, 54.47
50 backstroke — 8. William Linenberger, 1:02.92
50 breaststroke — 1. Cal Dunekack, 49.03; 2. Zachary Seymour, 49.84
100 individual medley — 1. Cal Dunekack, 1:31.57; 4. Zachary Seymour, 1:47.09
100 freestyle — 4. Cal Dunekack, 1:26.56; 8. Connor Stone, 2:08.78
200 medley relay — 2. GBSS “A” relay (William Linenberger, Zachary Seymour, Cal Dunekack, Connor Stone), 3:31.67

12-and-under
200 freestyle relay — 1. GBSS “A” relay (Cole Pierce, Ozioma Ofoma, Brady Daniel, Isaac Panzer), 2:15.41; 2. GBSS “B” relay (Chris Fuentes, Brock Blessing, Malachi Williams, Allen To), 2:47.47
50 freestyle — 2. Isaac Panzer, 30.89; 3. Cole Pierce, 32.84; 6. Ozioma Ofoma, 36.00; 7. Brady Daniel, 37.29; 8. Jordan Mountain, 38.16; 9. Chris Fuentes, 38.17; 11. Malachi Williams, 41.09; 13. Allen To, 41.57; 14. Brock Blessing, 42.59
50 butterfly — 1. Isaac Panzer, 33.43; 3. Brady Daniel, 46.93; 5. Allen To, 1:00.82
50 backstroke — 2. Cole Pierce, 40.03; 4. Ozioma Ofoma, 44.76; 6. Brady Daniel, 46.31; 7. Brock Blessing, 46.49; 8. Jordan Mountain, 47.82; 9. Chris Fuentes, 49.76; 11. Allen To, 53.83
50 breaststroke — 3. Cole Pierce, 44.46; 6. Isaac Panzer, 50.47; 7. Brock Blessing, 50.59; 8. Ozioma Ofoma, 50.93; 9. Brady Daniel, 58.21; 10. Malachi Williams, 58.75; 11. Jordan Mountain, 59.61; 13. Allen To, 1:05.17
200 individual medley — 1. Cole Pierce, 3:11.12
100 freestyle — 2. Isaac Panzer, 1:19.37; 4. Ozioma Ofoma, 1:27.92; 5. Jordan Mountain, 1:28.00; 6. Chris Fuentes, 1:35.55; 8. Malachi Williams, 1:40.32; 9. Allen To, 1:41.83
200 freestyle — 2. Cole Pierce, 2:37.10; 3. Jordan Mountain, 3:06.23; 4. Brady Daniel, 3:27.40; 6. Brock Blessing, 3:39.01
200 medley relay — 1. GBSS “A” relay (Cole Pierce, Brock Blessing, Isaac Panzer, Ozioma Ofoma), 2:47.86; 2. GBSS “B” relay (Chris Fuentes, Jordan Mountain, Brady Daniel, Malachi Williams), 3:27.00

14-and-under
200 freestyle relay — 3. GBSS “A” relay (Caleb Brungardt, Phane Pedigo, Jordan Mountain, Jordon Boone), 2:15.47
50 freestyle — 5. Jordon Boone, 31.34; 6. Jordan Mountain, 33.16; 7. Sean Williams, 33.77; 9. Phane Pedigo, 36.21
100 butterfly — 3. Jordon Boone, 1:32.37; 4. Caleb Brungardt, 1:42.15
100 backstroke — 3. Connor Furrey, 1:34.50; 4. Jordon Boone, 1:40.14
100 breaststroke — 3. Sean Williams, 1:32.57; 4. Caleb Brungardt, 1:43.77; 5. Phane Pedigo, 1:48.43; 6. Connor Furrey, 1:52.47
200 individual medley — 3. Caleb Brungardt, 3:16.47; 4. Connor Furrey, 3:43.47
100 freestyle — 4. Jordan Mountain, 1:13.03; 6. Jordon Boone, 1:17.45; 7. Connor Furrey, 1:20.17; 8. Phane Pedigo, 1:32.48; 9. Sean Williams, 1:24.98
200 freestyle — 2. Jordan Mountain, 2:47.37; 4. Connor Furrey, 3:06.29
200 medley relay — 3. GBSS “A” relay (Phane Pedigo, Sean Williams, Caleb Brungardt, Connor Furrey), 2:44.23
500 freestyle — 3. Caleb Brungardt, 8:31.91

15-and-over
200 freestyle relay — 1. GBSS “A” relay (Justin Kuhlman, Tristan Yount, Nathan Brungardt, Kade Cook), 1:51.90
50 freestyle — 1. Kade Cook, 24.29; 3. Tristan Yount, 27.23; 6. Nathan Brungardt, 31.15
100 butterfly — 1. Justin Kuhlman, 1:01.58; 3. Nathan Brungardt, 1:21.29
100 backstroke — 1. Justin Kuhlman, 1:00.92; 3. Tristan Yount, 1:14.43
100 breaststroke — 1. Kade Cook, 1:11.14; 2. Justin Kuhlman, 1:13.87; 5. Nathan Brungardt, 1:29.05
200 individual medley — 1. Kade Cook, 2:25.03; 2. Nathan Brungardt, 2:48.05
100 freestyle — 1. Kade Cook, 54:87; 2. Justin Kuhlman, 57.28; 6. Nathan Brungardt, 1:11.12
200 freestyle — 1. Kade Cook, 2:11.12; 2. Tristan Yount, 2:32.11
200 medley relay — 1. GBSS “A” relay (Kade Cook, Nathan Brungardt, Justin Kuhlman, Tristan Yount), 2:13.75
500 freestyle — 1. Justin Kuhlman, 5:39.18; 3. Tristan Yount, 7:01.72


Please wait ...