View Mobile Site

Great Bend swim results

POSTED July 11, 2018 4:58 p.m.

HAYS INTRASQUAD MEET
GREAT BEND SWIM RESULTS
COACH KARI CARPER
AGES 8 AND UNDER
50 girls back—3—Hadley Gregg, 1:09.94; 5—Stein, 1:10.65; 8—Cape, 1:29.76; 11—Emma Snapp, 1:33.59; 14—Isabel Gregg, 2:29.66
50 boys back—6—Bullard, 1:12.87
50 boys back— 10—Cape, 1:39.25; 11—Mermis, 1:42.6
50 girls breast—1—Hadley Gregg, 1:10.46; 5—Emma Snapp, 1:34.31; 6—Stein, 1:49.46
50 girls free—3—Hadley Gregg, 48.66; 6—Emma Snapp, 1:03.19; 8—Stein, 1:08.11; 11—Samantha Merlau, 1:16.4; 16—Stueder, 1:28.01; 18—Carper, 1:33.92; 20—Isabel Gregg, 1:52.29
50 boys free— 5—Bullard, 58.15; 9—Cape, 1:18.71; 12—Mermis, 1:23.87
100 mixed free—1—Hadley Gregg, 2:06.28
100 girls free— 4—Stein, 2:34.34; 6—Emma Snapp, 2:44.14; 7—Cape, 3:05.33; 9—Stueder, 3:33.12; 10—Isabel Gregg, 4:50.13
100 boys free—4—Bullard, 2:09.93; 9—Mermis, 3:36.52
200 girls IM—1—Hadley Gregg, 5;14.82
200 free relay A—2—Golden Belt, 4:42.4 (Stueder, Snapp, Hadley Gregg, Stein)
200 free relay C—1—Golden Belt, 6:00.54 (Bullard,m Carer, Isabel Gregg, Cape)

AGES 9-10
50 girls back—3—Bullard, 55.99; 6—Megan Johnson, 1:00.68; 13—Boone, 1:15.0; 14—Bonine, 1:15.49; 15—Sheridan Johnson, 1:18.49; 16—Maddox, 1:18.62; 19—Shatarah Stueder, 1:24.58
50 boys back—1—Jacob Hall, 46.55; 6—Stegman, 1:01.64; 8—Apley, 1:02.23; 9—Somers, 1:02.77; 11—Merlau, 1:04.4; 15—Mermis, 1:15.15; 17—Jeska, 1:24.15; 18—Heath, 2:22.76
50 girls breast—3—Megan Johnson, 1:00.65; 10—Bullard, 1:14.08
50 boys breast—8—Somers, 1:14.03; 10—Preston Merlau, 1:19.33; 12—Mermis, 1:20.86
50 girls butterfly—3—Carper, 58.62; 4—Anderson, 59.22; 7—Megan Johnson, 1:09.69
50 boys butterfly—1—Samuel Hall, 47.63; 5—Somers, 1:00.62; 6—Apley, 1:02.41
50 girls free—2—Carper, 44.21; 5—Megan Johnson, 45.39; 7—Anderson, 44.49; 7—Bullard, 48.73; 9—Shatarah Stueder, 54.85; 15—Sheridan Johnson, 59.41; 17—Boone, 1:08.89; 19—Maddox, 1:11.27; 21—Bonine, 1:15.44
50 mixed free—1—Carper, 47.36
50 boys free—1—Jacob Hall, 36.03; 6—Somers, 42.95; 9—Apley, 45.7; 10—Stegman, 50.47; 12—Preston Merlau, 51.26; 16—Jeska, 1:03.88; 18—Heath, 1:47.95
100 girls free—1—Anderson, 1:40.68; 3—Carper, 1:45.7; 4—Bullard, 1:49.47; 8—Shatarah Stueder, 2:15.14; 14—Sheridan Johnson, 2:27.17; 15—Maddox, 2:40.95; 16—Boone, 2:40.97; 17—Bonine, 2:50.13
100 boys free—2—Somers, 1:36.19; 6—Apley, 1:42.52; 12—Mermis, 2:07.78; 13—Preston Merlau, 2;14.27; 14—Jeska, 2:17.28; 16—Heath, 4:26.03
200 girls IM—2—Carper, 4:13.68; 3—Anderson, 4:24.31; 4—Megan Johnson, 4:29.2
200 boys IM—1—Jacob Hall, 3:52.13; 2—Preston Merlau, 5:07.23
200 free relay A—1—Golden Belt, 3:05.16 (Carper, Bullard, Johnson, Anderson); 4—Golden Belt, 4:20.93 (Bonine, Boone, Johnson, Stueder)
200 free relay B—1—Golden Belt, 3:01.01 (Somers, Preston Merlau, Apley, Hall); 2—Golden Belt, 4:49.41 (Heath, Jeska, Stegman, Kale Mermis)
200 medley relay A—1—Golden Belt, 3:39.45 (Bullard, Megan Johnson, Carper, Anderson); 2—Golden Belt, 5:37.5 (Bonine, Stueder, Sheridan Johnson, Maddox)
200 medley relay B—1—Golden Belt, 3:41.27 (Apley, Preston Merlau, Hall, Somers)

AGES 11-12
50 girls back—4—Mermis, 48.92; 5—Snapp, 49.72; 9—Merlau, 52.14; 10—Ava Gregg, 52.31
50 boys back—5—Johnson, 56.51; 7—Thurman, 1:17.78
50 girls breast—1—Hall, 48.07; 2—Ava Gregg, 48.27; 7—Mermis, 53.44; 8—Snapp, 54.79; 10—Merlau, 56.28
50 boys breast—3—Somers, 55.27; 5—Johnson, 54.66; 6—Thurman, 1:22.33
50 mixed breast—1—Clarice Snapp, 52.86
50 girls butterfly—3—Hall, 41.82; 4—Mermis, 44.03; 12—Snapp, 1:00.73
50 boys butterfly—2—Kennedy, 36.8; 4—Johnson, 52.76; 4—Thurman, 1:36.87
50 girls free—6—Hall, 36.96; 16—Merlau, 40.62; 18—Ava Gregg, 41.04; 25—Boone, 1:27.29
50 boys free—2—Kennedy, 31.58; 5—Johnson, 38.15; 10—Somers, 44.22; 12—Thurman, 1:00.52
100 girls free—2—Mermis, 1:23.98; 12—Merlau, 1:38.82; 14—Snapp, 1:44.36; 20—Boone, 2:56.08
100 breast—5—Johnson, 2:09.7
100 boys free—4—M. Johnson, 1:30.23; 7—Somers, 1:42.78
200 girls IM—2—Hall, 3:28.92; 3—Ava Gregg, 3:57.95
200 boys IM—1—Kennedy, 3:09.25; 3—Somers, 4:38.04; 3—Johnson, 4:18.88; 4—Thurman, 5:45.87
400 girls free—3—Mermis, 6:42.59
200 free relay A—2—Golden Belt, 2:39.25 (Ava Gregg, Merlau, Mermis, Hall)
200 free relay B—2—Golden Belt, 2:57.81 (Johnson, Somers, Cape, Amy To)

AGES 13-14
50 girls free—8—Amy To, 34.86; 10—Somers, 35.11; 12—Cape, 36.38; 13—Madelynn Gregg, 36.9; 16—Reagan Huslig, 38.8; 25—Barfield, 47.61
50 boys free—1—Phillips, 29.67; 2—Tyler Stein, 32.1; 5—Long, 34.98; 12—Ty Boone, 48.56; 9—Wagner, 44.15
100 girls back—2—Amy To, 1:28.35; 5—Cape, 1:34.7; 6—Somers, 1:35.3; 8—Madelynn Gregg, 1:41.83; 12—Reagan Huslig, 1:45.81
100 boys back—1—Tyler Stein, 1:22.47; 2—Phillips, 1:23.27; 8—Wagner, 2:05.35; 10—Ty Boone, 2:17.81
100 girls breast—3—Cape, 1:43.03; 10—Snapp, 1:57.94; 14—Madelynn Gregg, 1:55.81
100 boys breast—2—Tyler Stein, 1:45.82; 3—Long, 1:48.02
100 girls butterfly—5—Amy To, 1:36.68; 6—Somers, 1:39.86; 8—Cape, 1:43.42; 9—Madelynn Gregg, 1:45.37
100 girls free—4—Amy To, 1:21.55; 8—Madelynn Gregg, 1:23.52; 7—Cape, 1:22.2
100 boys free—1—Tyler Stein, 1:12.61; 4—Long, 1:23.28; 8—Wagner, 1:45.6; 10—Ty Boone, 1:59.88
200 girls free—1—Cape, 2:52.06; 2—Somers, 3:16.51
200 boys free—1—Phillips, 2:39.81; 4—Wagner, 3:51.36
200 girls IM—2—Somers, 3:16.51
400 girls free—1—Reagan Huslig, 6:43.87
400 boys free—1—Phillips, 5:32.98; 2—Long, 6:35.28
200 free relay D—2—Golden Belt, 2:30.3 (Madelynn Gregg, Somers, Cape, Amy To); 4—Golden Belt, 3:32.57 (Boone, Snapp, Huslig, Barfield)
200 free relay E—1—Golden Belt, 2:23.97 (Long, Wagner, Stein, Phillips)

AGES 15 AND OVER
50 girls free—5—Rachel Panzer, 34.17; 7—Madison Huslig, 37.92
50 boys free—1—Isaac Panzer, 26.9; 2—Dunekack, 27.69; 6—Hall, 30.56; 7—Abbott, 30.75
100 girls back—3—Snapp, 1:31.12; 5—Rachel Panzer, 1:34.9
100 boys back—2—Dunekack, 1:16.03; 3—Matthew Huslig, 1:22.41
100 girls breast—3—Madison Huslig, 1:51.15; 4—Rachel Panzer, 1:55.13
100 boys breast—4—Hall, 1:38.73
100 girls butterfly—2—Snapp, 1:32.24; 4—Hall, 1:35.23
100 boys butterfly—1—Isaac Panzer, 1:10.28; 3—Abbott, 1:28.72
100 girls free—4—Snapp, 1:18.24; 5—Madison Huslig, 1:24.02
100 boys free—1—Isaac Panzer, 1:01.68; 4—Abbott, 1:10.02; 5—Hall, 1:13.12
200 boys IM—1—Matthew Huslig, 2:41.87; 2—Isaac Panzer, 2:47.27
200 girls free—3—Rachel Panzer, 2:56.98
200 boys free—1—Matthew Huslig, 2:20.08; 2—Dunekack, 2:31.8
400 girls free—3—Madison Huslig, 6:39.34
400 boys free—1—Matthew Huslig, 5:05.77; 4—Isaac Panzer, 5:32.74
200 free relay H—1—Golden Belt, 1:58.63 (Matthew Huslig, Abbott, Dunekack, Isaac Panzer)
200 free relay I—1—Golden Belt, 2:39.6 (Boone, Madison Huslig, Rachel Panzer, Snapp)

COMMENTS

  • Bookmark and Share

No comments have been posted. Log in or Register to post a comment.
http://www.gbtribune.com/ encourages readers to interact with one another. We will not edit your comments, but we reserve the right to delete any inappropriate responses. To report offensive or inappropriate comments, contact our editor.

The comments below are from readers of http://beta.gbtribune.com/ and do not necessarily represent the views of The Newspaper or Morris Multimedia.
To post a comment you must be a registered user of www.gbtribune.com.


POST A COMMENT


Please wait ...