View Mobile Site

Midseason basketball tournaments

POSTED January 9, 2018 10:47 a.m.
View More »

HOISINGTON BOYS WINTER JAM
TUESDAY—Otis-Bison 53, Ellinwood 42; Hoisington 54, Russell 46; Pratt 51, LaCrosse 47

WEDNESDAY--Ellsworth (5-3) vs. Victoria (2-7), 8:15 
THURSDAY—Consolation—LaCrosse (6-4) vs. Ellsworth-Victoria loser, 4:45, Ellinwood (1-8) vs. Russell (2-9), 8:15
FRIDAY—Winners bracket—Pratt (3-7) vs. Ellsworth-Victoria winner, 4:45, Otis-Bison (7-3) vs. Hoisington (3-6), 8:15
SATURDAY—7th—1:15; 5th—1:15; 3rd—4:45; 1st—8:15

HOISINGTON GIRLS WINTER JAM

TUESDAY—Otis-Bison 50, Ellinwood 20; LaCrosse 32, Hoisington 27; Russell 51, Pratt 26

WEDNESDAY--Ellsworth (6-2) vs. Victoria (2-7)  
THURSDAY—Losers bracket—Pratt (3-8) vs. Ellsworth-Victoria loser, 3; Ellinwood (0-9) vs. Hoisington (4-5), 6:30
FRIDAY—Winners bracket—Russell (9-2) vs. Ellsworth-Victoria winner, 3; Otis-Bison (8-2) vs. LaCrosse (5-5), 6:30
SATURDAY—7th—11:30; 5th—11:30; 3rd—3; 1st—6:30

EL DORADO BOYS BLUESTEM CLASSIC
THURSDAY—Wichita Trinity (8-0) vs. Great Bend (1-7), 8:15; Circle (3-5) vs. El Dorado (2-6), 6:30; Wichita Collegiate (6-2) vs. Campus (2-6), 3; Newton (4-5) vs. Wichita Kapaun-Mt. Carmel (2-6) 4:45
FRIDAY—Consolation—3, 4:45; Semifinals—6:30, 8:15
SATURDAY—7th—1:30; 5th—3:15; 3rd—5; 1st—6:45

HALSTEAD RUPP BOYS TOURNAMENT
MONDAY—Haven 57, Rose Hill 43; Andale 60, Garden Plain 28
TUESDAY—Cheney 90, Winfield 57; Halstead 58, Minneapolis 35
THURSDAY—Consolation—Rose Hill (6-4) vs. Garden Plain (2-7), 6, Winfield (2-7) vs. Minneapolis (3-6), 7:30
FRIDAY—Semifinals—Haven (6-4) vs. Andale (9-1), 6, Cheney (9-0) vs. Halstead (10-1), 7:30
SATURDAY—7th—2; 5th—3:30; 3rd—6; 1st—8

HILLSBORO BOYS CLASSIC
WEDNESDAY—Hillsboro (9-1) vs. Wichita Sunrise (7-4), 3
THURSDAY—Holcomb (7-1) vs. Republic Co. (3-4), 4:30; Clay Center (1-6) vs. Wichita Sunrise, 6; Hesston (7-2) vs. Riley County (4-4), 7:30
FRIDAY—Winners bracket, 4:30; Hillsboro vs. Clay Center, 7:30; Losers bracket, 7:30
SATURDAY—7th—1; 5th—1; 3rd—4; 1st—7:30

HILLSBORO GIRLS CLASSIC
THURSDAY—Riley County (5-2) vs. Holcomb (4-3), 3; Hesston (7-3) vs. Republic Co. (1-7), 6; Clay Center (6-1) vs. Eureka, 4:30; Wichita Sunrise (9-4) vs. Hillsboro (5-4), 7:30
FRIDAY—Losers bracket, 4:30, 6; winners bracket, 3, 6
SATURDAY—7th—11:30; 5th—11:30; 3rd—2:30; 1st—5:45

MCPHERSON BOYS
THURSDAY—Derby vs. Wichita Carroll, 3; Lawrence Free State vs. Junction City, 4:45; SM East vs. Wichita South, 6:30; McPherson vs. Blue Valley West, 8:15
FRIDAY—Consolation, 3, 4:45; Semifinals, 6:30, 8:15
SATURDAY—7th—1:30; 5th—3:15; 3rd—5; 1st—7

STERLING BOYS
TUESDAY—Sterling 73, Lyons 51; SE Saline 55, Smoky Valley 51
WEDNESDAY—Consolation—Smoky Valley (5-5) vs. Lyons (1-9), 4; Beloit (4-3) vs. Remington (2-5), 5:30; Hutchinson Trinity (4-3) vs. Hugoton (2-4), 7
THURSDAY—Consolation, 4; Semifinals—Sterling (6-3) vs. SE Saline (4-3), 5:30, 7
FRIDAY—7th—4:30; 5th—4:30; 3rd—4:30; 1st—7:30

STERLING GIRLS
TUESDAY—Beloit 53, Lyons 31; Remington 48, Hutchinson Trinity 38
WEDNESDAY—Consolation—Lyons (2-8) vs. Hutchinson Trinity (4-4), 3; Sterling (6-2) vs. Smoky Valley (0-8), 4:30; Hugoton (3-3) vs. SE Saline (3-4), 6
THURSDAY—Consolation—3; Semifinals—4:30, Beloit (7-2) vs. Remington (3-5), 6
FRIDAY—7th—3; 5th—3; 3rd—3; 1st—6

DODGE CITY TOC BOYS
THURSDAY—Manhattan vs. Hays High, 2; Wichita Heights vs. Leavenworth, 3:30; Dodge City vs. Maize, 7; SM Miege vs. Wichita East, 8:30
FRIDAY—Consolation—1, 6; Winners bracket—2:30, 7:30
SATURDAY—7th—noon; 5th—1:30; 3rd—3; 1st—5

CHAPARRAL BOYS
WEDNESDAY—Belle Plaine (8-1) vs. Mulvane (2-7); Kingman (3-5) vs. Chaparral (2-6), 8
THURSDAY—Arkansas City (4-4) vs. Conway Sperings (2-7), 6; Wellington (3-5) vs. Clearwater (2-6), 8
FRIDAY—Consolation—3, 4:30; Winners bracket—6, 8
SATURDAY—7th—1; 5th—2:30; 3rd—4:30; 1st—6

SALINA GIRLS, SC, SS, KW
THURSDAY—Buhler vs. Liberal, 4:45, SC; Abilene vs. Andover High, 4:45, SS; Goodland at Salina South, 8:15; Concordia at Salina Central, 8:15
FRIDAY—Consolation—4:45, 8:15, SC; Winners bracket—4:45, 8:15, KW
SATURDAY—7th—12:45, SC; 5th—4:15, SC; 3rd—3:45, KW; 1st—7:15, KW

SALINA GIRLS, SC, SS, KW
THURSDAY—Liberal vs. Goodland, 3, SS; Abilene vs. Buhler, 3, SC; Andover at Salina South, 6:30; Concordia at Salina Central, 6:30
FRIDAY—Consolation—3, 6:30, SC; Winners bracket—3, 6;30, KW
SATURDAY—7th—11, SC; 5th—2:30, SC; 3rd—2, KW; 1st—5:30, KW

BARTON HILLTOP GIRLS
1-22—Little River (8-2) vs. Ell-Saline (1-9), 6:15; St. John (6-3) vs. Larned (1-8), 8
1-23—Consolation—4:30; Central Plains (9-0) vs. Ness City (0-10), 6:15; Moundridge (5-4) vs. Macksville (5-5), 8
1-25—Consolation—4:30; Semifinals—6:15, 8
1-26—7th—3; 5th—4:30; 3rd—6:15; 1st—8

HAVEN WILDCAT GIRLS
1-25—Garden Plain (9-0) vs. Rose Hill (5-4), 3; Kingman (8-1) vs. Goddard (5-4), 4:30; Nickerson (6-3) vs. Cheney (6-3), 6; Haven (9-0) vs. Wellington (5-4), 7:30
1-26—Consolation—3, 4:30; Semifinals—6, 7;30
1-27—7th—11 a.m.; 5th—12:30; 3rd—2; 1st—3:30

EMPORIA TOURNAMENT
1-25—Olathe East (8-0) vs. SM North (2-7), 5:30; Wichita Southeast (4-4) vs. Blue Valley SW (4-6), 7; Hutchinson (4-3) vs. Shawnee Heights (4-5), 5:30; Emporia (4-4) vs. Great Bend (3-6), 7
1-26—Consolation—3:15, 4:45; Semifinals—6:15, 7;45
1-27—7th—11 a.m.; 5th—11; 3rd—12:30; 1st—2

SOUTHERN PLAINS IROQUOIS BOYS
Spearville
1-20—Satanta vs. Ingalls; Spearville vs. Bucklin; Ashland vs. Fowler; South Central vs. Minneola
Dodge City
1-23—South Gray vs. Satanta-Ingalls winner; Kiowa Co. vs Spearville-Bucklin winner; Hodgeman Co. vs. Ashland-Fowler winner; Pawnee Heights vs. South Central-Minneola winner
1-26—Consolation—1:30, 3, 4:30; Semifinals—6, 7:30
1-27—5th—1; 3rd—4; 1st—8

SOUTHERN PLAINS IROQUOIS GIRLS
Spearville
1-20— Minneola vs. Bucklin; Hodgeman Co. vs. Satanta; Pawnee Heights vs. Fowler; Ingalls vs. Ashland.
Dodge City
1-22—South Central vs. Minneola-Bucklin winner; Spearville vs. Hodgeman Co.-Satanta winner; Kiowa Co. vs. Pawnee Heights-Fowler winner; South Gray vs. Ingalls-Ashland winner
1-25—Consolation—1:30, 3, 4:30; Semifinals—6, 7:30
1-27—5th—11; 3rd—2:30; 1st—6

COMMENTS

  • Bookmark and Share

No comments have been posted. Log in or Register to post a comment.
http://www.gbtribune.com/ encourages readers to interact with one another. We will not edit your comments, but we reserve the right to delete any inappropriate responses. To report offensive or inappropriate comments, contact our editor.

The comments below are from readers of http://beta.gbtribune.com/ and do not necessarily represent the views of The Newspaper or Morris Multimedia.
To post a comment you must be a registered user of www.gbtribune.com.


POST A COMMENT


Please wait ...