View Mobile Site

Barton out of championship draw at NJCAA women’s tennis

POSTED May 8, 2018 3:07 p.m.

WACO, Texas – After putting a handful of entrants into the Round of 16 after the first day at the women’s NJCAA Tennis Championships, Barton was not able to advance anyone to the quarterfinals.
Barton’s Neus Torregrosa lost a battle at No. 1 singles, as did Sarah Hammer at No. 2 in the Round of 16. Jenna Groene did likewise at No. 5 singles as did the No. 2 and 3 doubles teams.
As a team, the 21st ranked Cougars are currently sitting in 18th place.
Barton does have a trio of entrants alive in the consolation bracket.
Torregrosa, the 9th ranked player in the NJCAA, matched up with the fourth seed in the No. 1 draw in Valentina Gonzalez of Seminole State. Torregrosa battled Gonzalez tough, but lost in straight sets, 6-3, 6-4 to end her singles draw.
Hammer had a difficult Round of 16 battle, taking on the top seed in the No. 2 draw. Maria Genovese of Tyler rolled by Hammer, 6-0, 6-0. Groene took on the No. 5 seed, losing to Priscilla Morales of Laredo in straight sets at No. 5 singles, 6-1, 6-1.
Also ending their tournament was the No. 2 doubles team of Groene and Hammer as they fell 6-0, 6-1 to the third seed in the draw from Abraham Baldwin, Agustina Diaz and Vasavi Shanthis, 6-0, 6-1.
The No. 3 doubles team of Thamires Lima and Ksenija Dmitrovic lost their Round of 16 match against the top seed in the draw, Oceane Garibal and Afordite Tzanopoulous of Tyler, 6-0, 6-1. But since Lima and Dmitrovic received a first round bye, they now move into the consolation bracket.
Already in the consolation bracket after first round losses, Barton had two singles and one doubles team stay alive.
The No. 1 doubles team of Torregrosa and Shai Cartmill moved along in the back draw by defeating Gabby Mireles and Syvoney Ybarra of Jacksonville, 8-2. That moved the duo into the consolation quarterfinals.
On the singles sides, Dmitrovic rode a pair of byes into the quarterfinals of the consolation draw at No. 3 and Cartmill picked up a win over Rosario Bove, 8-1, to advance to the quarterfinals at No. 4 singles.
Lima wasn’t as fortunate at No. 6 singles, losing her consolation match to Jillian Cran of Jones County, 8-3, to end her draw.
NJCAA Championships
Team Standings
ASA Miami 27, Hillsborough 27, Tyler 27, ABAC 26, Eastern Florida 23, Seward 21.5, Cowley 21, Central Arizona 18, Seminole St 18, Miss Gulf Coast 16.5, Collin 15.5, N Central Texas 15, New Mexico Military 13, Laredo 12, Iowa Central 11.5, Jones County 11.5, Pima 9.5, Barton 9, Wallace St. 8.5, Meridian 8, Eastern Arizona 7, Lewis & Clark 4.5, Harford 4, Copiah-Lincoln 3, Lake County 0.5, Mesa 0.5, Waubonsee 0.5,

Barton results
Singles
No. 1 – Neus Torregrosa
First Round – Torregrosa def Caballero, Lewis & Clark, 6-1, 6-0
Round of 16 – Torregrosa lost to (4) Gonzalez, Seminole, 6-3, 6-4
No. 2 – Sarah Hammer
First Round – Hammer def Anders, Mesa, 6-2, 6-2
Round of 16 – Hammer lost to (1) Genovese, Tyler, 6-0, 6-0
No. 3 – Ksenija Dmitrovic
First Round – Dmitrovic lost to Rey, Collin, 6-2, 6-2
Cons 1st round – Dmitrovic received a bye
Cons 2nd round – Dmitrovic received a bye
Cons Quarters – Dmitrovic v Wolse, Wallace St.
No. 4 – Shai Cartmill
First Round – Cartmill lost to Ennis, Wallace St., 6-0, 6-0
Cons 1st round – Cartmill def Bove, Harford, 8-1
Cons 2nd round – Cartmill received a bye
Cons Quarters – Cartmill v Duque, E Florida
No. 5 – Jenna Groene
First Round – Groene def Pacheco, NMMI, 6-0, 6-1
Round of 16 – Groene lost to (5) Morales, Laredo, 6-1, 6-1
No. 6 – Thamires Lima
First Round – Lima lost to Brown, Lewis & Clark, 6-2, 6-4
Cons 1st round – Lima received lost to Cram, Jones Co, 8-3
Doubles
No. 1 – Torregrosa/Cartmill
First Round – Torregrosa/Cartmill lost to Lopez/Row, NMMI, 6-3, 6-2
Cons 1st round – Torregrosa/Cartmill def Mireles/Ybarra, Jacksonville, 8-2
Cons 2nd round – Torregrosa/Cartmill received a bye
Cons Quarters – Torregrosa/Cartmill v Gallagher/Towell, Waubonsee
No. 2 – Groene/Hammer
First Round – Groene/Hammer def Houk/Nguyen, Pima, 6-2, 3-6, 6-3
Round of 16 – Groene/Hammer lost to (3) Diaz/Shanthi, ABAC, 6-0, 6-1
No. 3 – Dmitrovic/Lima
First Round – Dmitrovic/Lima received a bye
Round of 16 – Dmitrovic/Lima lost to (1) Garibal/Tzanopoulous, Tyler, 6-0, 6-1
Cons 2nd round – Dmitrovic/Lima received a bye
Cons Quarters – Dmitrovic/Lima v Fitzsimmons/Shafer, Pima

COMMENTS

  • Bookmark and Share

No comments have been posted. Log in or Register to post a comment.
http://www.gbtribune.com/ encourages readers to interact with one another. We will not edit your comments, but we reserve the right to delete any inappropriate responses. To report offensive or inappropriate comments, contact our editor.

The comments below are from readers of http://beta.gbtribune.com/ and do not necessarily represent the views of The Newspaper or Morris Multimedia.
To post a comment you must be a registered user of www.gbtribune.com.


POST A COMMENT


Please wait ...