By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
Pawnee County election filings
Deadline to file for primary is June 1
1-Tribune

LARNED — Pawnee County Clerk and Election Officer Ruth Searight noted Friday that the deadline for filing for the Democrat and Republican Primary is fast approaching.
The deadline for voters to change party affiliation is Friday, June 1. Those who are unaffiliated may declare their party at any time, including when they go to vote.
Noon on June 1 is also the candidate filing deadline.
Other key dates:
• Tuesday, July 17 - Voter registration deadline for primary. Last day to register for primary or update registration (name, address, phone, gender, and etc.)
• Wednesday, July 18 - Advance voting begins.
• Tuesday, August 7 - Primary Election
National and State Offices, and 24th Judicial District Judge, file with the Secretary of State.
County Offices file with the Pawnee County Clerk.
Here are the candidates who have filed as of May 25:

DEMOCRAT PARTY
NATIONAL AND STATE OFFICES

United States House of Representatives, 1st District: Alan LaPolice, Clyde
United States House of Representatives, 4th District: Laura Lombard, Wichita
Governor/Lt.Governor: Jack Bergeson, Wichita / Alexander Cline, Wichita; Carl Brewer, Wichita / Chris Morrow, Gardner; Joshua Svaty, Topeka / Katrina Gier Lewison
Secretary of State: Brian “BAM” McClendon, Lawrence
Attorney General: None
State Treasurer: Marci Francisco, Lawrence
Commissioners of Insurance: Nathaniel McLaughlin, Kansas City
Kansas House of Representatives, 113th District: None
Kansas House of Representatives, 117th District: None
Member, State Board of Education, 5th District: None
24th Judicial District Judge: None

PAWNEE COUNTY OFFICES

County Commissioner, 1st District: None

TOWNSHIP CLERKS

21 Townships: None

PRECINCT COMMITTEEMAN/COMMITTEEWOMAN
27 Precincts (Larned City 4 Wards, 21 Townships + 2 split township

Larned City Ward 1: Billie J. Broils, Committeewoman
Larned City Ward 3: Steven L. Lewis, Committeeman; Deborah Lewis, Committeewoman
Larned City Ward 4: Raymond Perez, Committeeman; Cynthia Perez, Committeewoman
Ash Valley Twp: Wayne Hagerman, Committeeman
Browns Grove Twp: Jo Ann Lewis, Committeewoman

REPUBLICAN PARTY
NATIONAL AND STATE OFFICES

United States House of Representative - 1st District: Roger Marshall, Great Bend
United States House of Representative - 4th District: Ron Estes, Wichita
Governor/Lt. Governor: Tyler Ruzich, Prairie Village / Dominic Scavuzzo, Leawood
Secretary of State: Keith Esau, Olathe; Craig McCullah, Topeka; Scott Schwab, Olathe
Attorney General: Derek Schmidt, Independence
State Treasurer: Jake LaTurner, Topeka
Commissioner of Insurance: Vicki Schmidt, Topeka
Kansas State Representative - 113th District: Marshall Christmann, Lyons; Brett Fairchild, St. John
Kansas State Representative - 117th District: Leonard A. Mastroni, LaCrosse
Member, State Board of Education - 5th District: Jean Clifford, Garden City
24th Judicial District Judge: Bruce T. Gatterman, Larned

COUNTY OFFICES

County Commissioner - 1st District: None

TOWNSHIP CLERK
(21 Townships)

Orange – Thomas Prescott
Pawnee – Chad A. Erway
Sawmill – Keith Winter: Shiley – Steve Miller

PRECINCT COMMITTEEMAN/COMMITTEEWOMAN
27 Precincts ( Larned City 4 Wards, 21 townships + 2 split townships)

Larned City, Ward 1: Terry A. Harris, Committeeman; L. Wyanette Harris, Committeewoman
Larned City, Ward 3: Dennis E. Wilson, Committeeman; Joan Wilson, Committeewoman
Larned City, Ward 4: Sharon McGinness, Committeewoman
Browns Grove Twp: Stanley Bryant, Committeeman
Pleasant Grove Twp: Harlie Carr, Committeeman; Paula Carr, Committeewoman
Walnut Twp: Bill Fleske, Committeeman; Sandra J. Haun, Committeewoman

NON-PARTISAN
CITY OF LARNED

Larned City, Ward 1: None
Larned City, Ward 2: George Elmore
Larned City, Ward 3: Jason R. Murray
Larned City, Ward 4: Sharon McGinness