RUSSELL — Hoisington's Samantha Colson swept the 100-meters (12.83) and 100-meter hurdles (16.72) to lead the Cardinals to first place in the Russell Relays May 7 with 170 points.
Hoisington's other first-place winners were Kylee Hahn, 300-meter hurdles (50.96); Shellamae Farmer, pole vault (10-0); Macy Hanzlick, 200 (26.95) and the Cardinals won the 400-meter relay (50.42) with Sheena Gocela, Hanzlick, Suzanna Schneider and Colson.
Hoisington's runner-up finishers were Schneider, 100 (13.15) and javelin (94-1); Hahn, 100-meter hurdles (17.38) and the 1,600 relay (4:21.84) with Alyx Lamatsch, Gocela, Addyson Mason and Hanzlick.
Macksville's first-place finishers were Madison Butler, 3,200 (13:03.39) and Mayce Russell, javelin (95-2). four first-place medals
HOISINGTON BOYS — Hoisington won four events and captured first place (160 points). Hoisington's first-place winners were Bralen Thompson, triple jump (40-71/2); Caiden Hoffman, shot put (43-51/4); Karter Wolf, 3,200 (11:15.17) and the 400-meter relay (44.21) with Cade Mason, Legend Robinson, Chase Robinson and Dylan Richards.
Hoisington's runner-up finishers were Wolf, 1,600 (5:04.01); Jarrett Shives, pole vault (12-6); Spencer Mintz, discus (120-6); Legend Robinson, javelin (132-9) and Ian Doss, 3,200 (11:37.88). The Cardinals finished runner-up in the 1,600-relay (3:37.37 with Cade Mason, Chase Robinson, Deryk Yott, and Jarrett Shives; and the 3,200-relay (9:26.52) with Yott, Dylan Richards, Gabriel Hipp and Elijah Lewis.
Macksville's double winners were Cleven Huggins, 110-meter hurdles (15.89) and 300-meter hurdles (42.51) and Ryan Kuckelman, 200 (23.51) and 400 (53.45). The Mustangs won the 1,600 relay (3:36.64) with Kuckelman, Huggins, Cleveland and Alex Barron and the 3,200 relay (9:24.43) with Barron, Michael Seward, Alex Mendez and Lance Lickiss.
RUSSELL RELAYS
GIRLS TEAM TOTALS—1—Hoisington 170; 2—Hays-TMP 112; 3—Phillipsburg 108; 4—Salina Sacred Heart 65; 5—Macksville 43; 7—Russell 28; 8—Kinsley 22; 9—Spearville 9
GIRLS EVENTS
100m—1—Colson, H, 12.83; 2—Schneider, H, 13.15; 3—Miller, H, 13.31
200m—1—Hanzlick, H, 26.95; 2—Schneider, H, 27.5; 4—Mooney, H, 29.31
400m—1—Schemper, P, 1:01.31; 3—Alyx Lamatsch, H, 1:03.92
800m—1—Schemper, P, 2:34.82; 6—Crowdis, H, 2:41.45
1,600m—1—Herrmann, K, 5:41.06; 3—Butler, M, 5:52.6; 4—Guthrie, H, 5:56.69; 6—Paige Lamatsch, H, 6:22.25
3,200m—1—Ehrlich, SSH, 12:45.42; 2—Butler, M, 13:03.39; 5—Kassy Petersilie, H, 15:46.54; 6—Vargas, M 16:11.48
100m hurdles—1—Colson, H, 16.72; 2—Hahn, H, 17.38; 5—Farmer, H, 18.04
300m hurdles—1—Hahn, H, 50.96; 3—Farmer, H, 53.81
400m relay—1—Hoisington, 50.42 (Gocela, Hanzlick, Schneider, Colson); 5—Macksville, 57.45 (Sanders, Arreola, Garcia, Adams)
1,600m relay—1—Phillipsburg, 4:09.69; 2—Hoisington, 4:21.84 (A. Lamatsch, Gocela, Mason, Hanzlick); 6—Macksville, 4:47.41 (Ibarra, Russell, Arreola, Butler)
3,200m relay—1—Salina Sacred Heart, 10:39.92; 3—Macksville, 11:03.48 (Ibarra, Butler, Adams, Russell); 4—Hoisington, 11:04.83 (Crowdis, Guthrie, Kaiser, Paige Lamatsch)
High jump—1—Yost, TMP, 5-0; 5—Clawson, M 4-6
Long jump—1—Nichol, R, 10-01/2; 3—Colson, H, 16-3; 4—Gocela, H, 15-7
Triple jump—1—Rueschhoff, TMP, 34-7; 3—Mooney, H, 32-41/4;
Shot put—1—Dierking, P, 36-6; 5—Sanders, M, 28-101/4; 6—Triana, M, 28-91/2
Discus—1--Linenberger, TMP, 90-6; 4—Triana, M, 81-8
Javelin—1—Russell, M, 95-2; 2—Schneider, H, 94-1; 3—Davis, H, 91-4
Pole vault—1—Farmer, H, 10-0; 2—Gocela, H, 8-6; 4—Miller, H, 8-6
RUSSELL RELAYS
BOYS TEAM TOTALS—1—Hoisington 160; 2—Hays-TMP 95; 3—Macksville 90; 4—Spearville 59; 5—Kinsley 57; 6—Phillipsburg 54; 7—Russell 38
BOYS EVENTS
100m—1—Whitmer, R, 11.16; 3—Chase Robinson, H, 11.37; 5—Mason, H, 11.58
200m—1—Kuckelman, M, 23.51; 6—Torrez, M, 25.29
400m—1—Kuckelman, M, 53.45; 3—Yott, H, 54.64; 4—Shives, H, 55.76
800m—1—Shelton, P, 2:09.92; 4—Barron, M, 2:13.35; 6—Doss, H, 2:17.31
1,600m—1—Ricke, S, 4:53.79; 2—Wolf, H, 5:04.01; 3—Doss, H, 5:04.81; 5—Nava, M, 5:31.69; 6—Lewis, H, 5:36.99
3,200m—1—Wolf, H, 11:15.17; 2—Doss, H, 11:37.88; 4—Mater, H, 12:05.51; 5—Nava, M, 12:20.18
110m hurdles—1—Huggins, M, 15.89; 4—Barron, M, 17.95; 6—Ball, H, 18.08
300m hurdles—1—Huggins, M, 42.51; 5—Ball, H, 47.02 2
400m relay—1—Hoisington, 44.21 (Mason, Legend Robinson, Chase Robinson, Richards); 3—Macksville, 45.49 (Torrez, Huggins, Cleveland, Kuckelman)
1,600m relay—1—Macksville, 3:36.64 (Kuckelman, Huggins, Cleveland, Barron); 2—Hoisington, 3:37.37 (Mason, C. Robinson, Yott, Shives)
3,200m relay—1—Macksville, 9:24.43 (Barron, Seward, Mendez, Lickiss); 2—Hoisington, 9:26.52 (Yott, Richards, Hipp, Lewis)
High jump—1—Peerman, R, 6-4; 5—Lickiss, M, 5-4; 6—Yott, H, 5-4
Pole vault—1—Heimann, TMP, 14-2; 2—Shives, H, 12-6; 4—Ball, H, 12-0
Long jump—1—Chiu, TMP, 20-61/2; 3—Thompson, H, 19-1; 5—Seward, Macksville, 17-8
Triple jump—1—Thompson, H, 40-71/2; 5—Redetzke, H, 34-43/4; 6—Czarnek, H, 34-21/2
Shot put—1—Hoffman, H, 43-51/4; 3—Mintz, H, 42-21/2; 4—Deines, H, 39-1
Discus—1—Newsom, K, 121-10; 2—Mintz, H, 120-6; 3—Philbern, H, 114-5; 5—Hoffman, H, 107-5
Javelin—1—Hanchett, P, 156-9; 2—L. Robinson, H, 132-9; 4—Rose, M, 114-0; 5—Sebes, M, 107-4; 6—Mendez, M, 105-1