GIRLS
CLASS 6A
JUNCTION CITY 1— Manhattan 69, Wichita Southeast 26; Topeka High 60, Wichita North 51; Saturday’s final—Manhattan 62, Topeka High 40
JUNCTION CITY 2— Washburn Rural 70, Junction City 39; Derby 56, Wichita East 35; Saturday’s final—Washburn Rural 58, Derby 43
MAIZE 1— Maize High 94, Wichita West 31; Hutchinson 44, Garden City 33; Saturday’s final—Maize High 63, Hutchins0n High 50
MAIZE 2— Wichita South 59, Wichita Northwest 10; Dodge City 54, Campus 35; Saturday’s final—Wichita South 54, Dodge City 35
OLATHE 1— Olathe South 44, Olathe North 10; Stilwell-Blue Valley 51, Olathe NW 45; Saturday’s final—Olathe South 56, Stilwell-Blue Valley 32
OLATHE 2— Olathe East 55, BV North 46; Blue Valley NW 49, Gardner-Edgerton 47; Saturday’s final—Olathe East 29, Gardner-Edgerton 26
SM SOUTH 1— SM Northwest 55, SM East 18; Lawrence 67, SM South 56; Saturday’s final—SM Northwest 46, Lawrence 23
SM SOUTH 2— Lawrence Free State 61, KC Wyandotte 12; SM West 71, SM North 46; Saturday’s final—SM West 49. Free State 45
CLASS 6A GIRLS STATE
Thursday, Wichita
Charles Koch Arena
3 p.m.—Maize 22-0 vs. Blue Valley Nothwest 13-9
4:45 p.m.—SM Northwest 19-3 vs. Manhattan 18-4
6:30 p.m.—Wichita South 20-2 vs. SM West 14-8
8:15 p.m.—Olathe South 19-3 vs. Topeka Washburn Rural 16-6
CLASS 5A
BV WEST 1— St. Thomas Aquinas 60, KC Turner 17; Pittsburg 46, St. James Academy 39; Saturday’s final—St. Thomas Aquinas 42, Pittsburg 29
BV WEST 2— Mill Valley 43, BV West 33; Blue Valley SW 61, KC Harmon 18; Saturday’s final—Blue Valley Southwest 53, Mill Valley 46
GODDARD 1—Andover Central 56, Arkansas City 24; Wichita Carroll 43, Goddard 23; Friday’s final—ichita Carroll 46, Andover Central 37
GODDARD 2—Andover 46, Liberal 26; Wichita Kapaun-Mt. Carmel 59, Goddard Eisenhower 43; Friday’s final—Kapaun-Mt. Carmel 42, Andover 32
LANSING 1— Leavenworth 56, Topeka West 8; KC Schlagle 51, KC Washington 45; Friday’s final —Leavenworth 62, KC Schlagle 16
LANSING 2— Shawnee Heights 58, Highland Park 44; Topeka Seaman 52, Lansing 42; Friday’s final—Topeka Seaman 58, Shawnee Heights 52, OT
NEWTON 1— Salina Central 52, Salina South 32; Emporia 42, Valley Center 34; Friday’s final—Emporia 52, Salina Central 41, OT
NEWTON 2— Wichita Heights 49, Maize South 43 ; Newton 69, Great Bend 58; Friday’s final—Newton 51, Wichita Heights 38
CLASS 5A GIRLS
Wednesday, Topeka
Expocentre
3 p.m.—St. Thomas Aquinas 20-2 vs. Emporia 14-8
4:45 p.m.—Wichita Carroll 16-6 vs. Blue Valley Southwest 16-6
6:30 p.m.—Leavenworth 20-2 vs. Newton 14-8
8:15 p.m.—Wichita Kapaun-Mt. Carmel 18-4 vs. Topeka Seaman 15-7
CLASS 4A GIRLS
ALTAMONT—Chanute 57, Coffeyville 34; Labette County 68, Independence 42; Saturday’s final—Labette County 62, Chanute 58
AUGUSTA— Andale 47, Augusta 21; Circle 46, El Dorado 15; Saturday’s final—Andale 50, Circle 35
HAYS—McPherson 57, Ulysses 25; Buhler 57, Hays 23; Saturday’s final—Buhler 51, McPherson 49
KC PIPER—Tonganoxie 46, KC Sumner 41, OT; KC Piper 55, Basehor-Linwood 40; Saturday’s final—KC Piper 52, Tonganoxie 30
PAOLA—Louisburg 71, Fort Scott 42; Paola 50, Spring Hill 23; Saturday’s final—Paola 62, Louisburg 28
ROELAND PARK—DeSoto 31, Bonner Springs 18; SM Miege 72, Eudora 18; Saturday’s final—SM Miege 62, DeSoto 43
TOPEKA—Abilene 53, Ottawa 38; Topeka Hayden 64, Wamego 40; Saturday’s final—Topeka Hayden 62, Abilene 52
WINFIELD—Wellington 47, Mulvane 19; Rose Hill 46, Winfield 40; Saturday’s final—Rose Hill 50, Wellington 44
CLASS 4A-DIV. 1 GIRLS
Thursday, Salina
Bicentennial Center
3 p.m.—Paola 22-0 vs. Rose Hill 7-15
4:45 p.m.—Buhler 18-4 vs. Altamont Labette County 18-4
6:30 p.m.—SM Miege 22-0 vs. KC Piper 17-5
8:15 p.m.—Andale 19-3 vs. Topeka Hayden 17-5
CLASS 4A-DIV 2 GIRLS
CHAPMAN—Chapman 34, Santa Fe Trail 30; Clay Center 54, Rock Creek 44; Saturday’s final—Clay Center 35, Chapman 29
COLBY—Concordia 60, Goodland 32; Colby 66, Thomas More Prep 53; Saturday’s final—Concordia 57, Colby 43
FRONTENAC—Columbus 58, Parsons 44; Frontenac 68, Baxter Springs 49; Saturday’s final—Columbus 50, Frontenac 31
HOYT—Holton 59, Atchison 16; Jefferson West 50, Royal Valley 47; Saturday’s final—Jefferson West 35, Holton 26
IOLA—Girard 47, Prairie View 31; Iola 36, Anderson County 30; Saturday’s final—Girard 50, Iola 44
LARNED—Pratt 64, Holcomb 50; Hugoton 55, Larned 24; Saturday’s final—Hugoton 50, Pratt 47
NICKERSON—Smoky Valley 33, Clearwater 25; Wichita Trinity 55, Nickerson 39; Saturday’s final—Wichita Trinity 54, Smoky Valley 33
PERRY—Baldwin 69, Osawatomie 11; KC Ward 43, Perry-Lecompton 39; Saturday’s final—Baldwin 83, KC Ward 39
CLASS 4A-DIV. 2 GIRLS
Thursday, Park City
Hartman Arena
3 p.m.—Hugoton 19-2 vs. Meriden Jefferson West 11-11
4:45 p.m.—Columbus 17-5 vs. Clay Center 17-5
6:30 p.m.—Baldwin 19-3 vs. Girard 14-8
8:15 p.m.—Wichita Trinity 18-4 vs. Concordia 13-7
Class 6A, 5A, 4A girls basketball substates