BREAKING
First positive case of COVID-19 confirmed in Barton County
The Barton County Health Department reported the first confirmed positive case of coronavirus disease 19 (COVID-19) in Barton County. Testing was confirmed on Monday, March 30 at 11 a.m.
Full Story
By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
Class 6A state wrestling
Placeholder Image

Finals

106

1st  Place--Dallas Wilson (Wichita South) 40-2, So. over Kaj Perez (Garden City) 38-5, Fr. (Dec 5-4).

3rd  Place--Tate Steele (Lawrence Free State) 36-2, Fr. over Jevon Parrish (Olathe North) 39-12, Fr. (Dec 6-4).

5th  Place--Gunnar Murray (Topeka-Washburn Rural) 31-8, Fr. over Brian Gates (Hutchinson) 32-12, Fr. (Dec 5-0).

 113

1st  Place--Asiel Flores (Wichita South) 40-6, Fr. over Efrain Sanchez (Garden City) 26-11, Sr. (Dec 1-0).

3rd  Place--Gregory Bentley (Haysville Campus) 41-6, Jr. over Darrion Taylor (Manhattan) 20-7, Sr. (Dec 2-0).

5th  Place--Riley Alderman (Olathe North) 33-11, So. over Jay Maxville (Topeka-Washburn Rural) 30-14, Sr. (Dec 3-2).

 120

1st  Place--Braden Dipman (Derby) 31-11, Sr. over Jalin Harper (Manhattan) 37-4, Fr. (Dec 8-2).

3rd  Place--Idris Elias (Wichita West) 36-2, So. over De.Khyale McFarland (Olathe East) 40-8, Jr. (MD 9-0).

5th  Place--Taylor Jokerst (Olathe Northwest) 36-15, . over Easton Schroeder (Haysville Campus) 30-14, So. (Fall 0:23).

 126

1st  Place--Michael Prieto (Garden City) 45-3, Jr. over Gary Joint (Manhattan) 35-4, So. (Dec 6-0).

3rd  Place--Clay Weil (Dodge City) 38-7, Jr. over Sam Elliott (OP-Blue Valley Northwest) 35-10, Jr. (Dec 4-2).

5th  Place--Gabe Padilla (Junction City) 30-15, Sr. over Brandon Becker (Derby) 29-11, Fr. (Dec 5-2).

 132

1st  Place--Mason Wallace (Manhattan) 44-2, So. over Cody McDonald (Derby) 36-9, Sr. (SV-1 7-5).

3rd  Place--Devon Asebedo (Dodge City) 31-10, So. over Curtis Near (Garden City) 21-15, Fr. (MD 12-1).

5th  Place--Terrell Garraway (Olathe North) 27-18, Fr. over Michael Aldrich (SM-East) 38-14, Jr. (Dec 12-9).

 138

1st  Place--Dylan Brazell (Wichita Northwest) 33-7, Sr. over Blake Stovall (Olathe North) 16-3, Jr. (Fall 5:04).

3rd  Place--Tylor Garcia (Dodge City) 38-12, So. over Downey Wood (Junction City) 43-7, Sr. (Fall 4:30).

5th  Place--Doug Newcomb (Olathe Northwest) 39-5, . over Sean Taborsky (Haysville Campus) 38-12, Sr. (Fall 4:38).

 145

1st  Place--Tevin Briscoe (Garden City) 45-2, Sr. over Jake Bazan (Junction City) 35-7, Sr. (Dec 9-2).

3rd  Place--Tyler Moulden (Olathe North) 38-7, Sr. over Cole Moses (Maize) 40-12, Jr. (Dec 11-6).

5th  Place--Garrhett Hurst (OP-Blue Valley) 23-8, Jr. over Trent Miles (Topeka-Washburn Rural) 33-16, Jr. (MD 13-5).

 152

1st  Place--Garrett Xanders (Derby) 35-7, Jr. over Jeryl Denton (Junction City) 40-4, Sr. (MD 19-5).

3rd  Place--Nick Jouret (Olathe South) 41-9, Fr. over Marshall Green (SM-East) 43-8, Sr. (Dec 4-3).

5th  Place--Zach Jaso (Olathe North) 35-16, Jr. over Tanner Madl (OP-Blue Valley) 38-4, Jr. (Dec 3-2).

 160

1st  Place--Brett Moon (Maize) 47-0, Jr. over Jesse Nunez (Garden City) 40-12, So. (Dec 3-2).

160

1st  Place--Brett Moon (Maize) 47-0, Jr. over Jesse Nunez (Garden City) 40-12, So. (Dec 3-2).

3rd  Place--Aryus Jones (Junction City) 38-3, So. over David Kelly (Wichita West) 28-13, Jr. (Dec 6-2).

5th  Place--Caleb Gash (Derby) 27-21, Sr. over Kevin Folsom (Wichita Northwest) 21-12, Jr. (Dec 5-4).

 170

1st  Place--Isaac Dulgarian (Olathe North) 45-0, Sr. over Saul Ortiz (Wichita Northwest) 42-1, Sr. (MD 13-1).

3rd  Place--Dylan Servis (Dodge City) 40-7, So. over Zac Finch (Garden City) 31-15, Sr. (Fall 1:59).

5th  Place--Luke Middleton (Olathe Northwest) 33-20, . over Eric Foerster (OP-Blue Valley Northwest) 34-13, Sr. (Dec 3-2).

 182

1st  Place--Emilio Fowler (Olathe North) 48-0, Sr. over Jhett Ostrom (Dodge City) 38-10, Sr. (Dec 6-2).

3rd  Place--Alan Clothier (Lawrence) 42-1, Jr. over Chris Lyons (OP-Blue Valley Northwest) 41-7, Sr. (Dec 6-3).

5th  Place--Matt Washee (Wichita Northwest) 30-11, Sr. over J`Quan Robinson (Junction City) 28-14, Sr. (Fall 3:57).

 195

1st  Place--Seth Pesek (Gardner Edgerton) 9-1, Sr. over Zeke Herrera (Garden City) 39-13, So. (Dec 6-3).

3rd  Place--Jose Montoya (SM-West) 37-6, Jr. over Noah McGinnis (SM-North) 32-14, Sr. (Dec 3-2).

5th  Place-Foster Jacobs (OP-Blue Valley Northwest) 29-8, Sr. over Devon Baker (Maize) 30-11, Sr. (Dec 6-1).

 220

1st —Francisco Escamilla (Hutchinson) 16-6, Sr. over Noah Ornelas (Wichita Northwest) 31-8, Jr. (Dec 3-1).

3rd --Mason Fuller (OP-Blue Valley) 30-7, Sr. over Jadon McGaha (Olathe North) 26-8, Sr. (MD 10-2).

5th --Blake Johnson (OP-Blue Valley Northwest) 35-14, Jr. over Steven Marlatt (Derby) 18-7, Sr. (Fall 1:29).

 285

1st  Place--Brennan Tate (Dodge City) 30-11, Sr. over Tyler Bastian (Haysville Campus) 44-1, Sr. (SV-1 8-6).

3rd  Place--Chase Miller (Olathe North) 29-4, Jr. over Ron Broyles (Olathe East) 36-7, Sr. (TB-1 2-1).

5th  Place--Aaron Lozano (Garden City) 36-14, Jr. over Eldon Picou (Manhattan) 33-9, So. (Fall 4:27).