By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
Lady Indians snag second place at Barton invite
Prep Track & Field
spt kp Larned Quick
Larned High Schools Corrine Quick, left, leaps over a hurdle during the 300-meter hurdle event of the Barton Community College High School Track and Field Invitational on Friday afternoon at the Barton track complex. Also pictured is Larneds Jessie Johnson and St. John-Hudsons Tara Christie. - photo by Kevin Price Great Bend Tribune

Fighting the rain and cold weather, the Larned High School girls’ track and field team took second place at the Barton Community College High School Track and Field Invitational on Friday evening.
The Lady Indians recorded 113 points, and Phillipsburg finished first with 150.
“I think we did well,” Larned head coach Joy Schmidt said. “You know, we really didn’t bring a whole lot of girls with us. We brought 12 girls with us and got second overall. We’ve got some girls who are placing big.
“Over the next couple of years, we’re going to have the numbers to get those fourth, fifth and sixth places to goose us up to winning the meet.”
Central Plains took third place and St. John-Hudson seized fifth in the girls’ competition.
The Tigers took fourth place, and St. John and Central Plains tied for fifth place in the boys’ competition.
“They did fair,” Central Plains head coach Britney Tenbrink said her teams. “They did OK. I think with the weather conditions we’ve had all season long, I think the kids are performing as well as they can. We haven’t had the right conditions to really have too many practices.”
Larned’s Tahje Ochs took first place in the 100-meter dash, clocking in at 13.22 seconds.
Ochs also won the triple jump with a leap of 35 feet, five inches and the long jump (15-9 1/2).
“Tahje’s looking good,” Schmidt said. “She PR’d for this year in the triple jump. She’s consistently winning the 100 (dash). It’s not the time we want, but with the weather, it’s alright.”
Central Plains’ Maddie Demel won the discus (102-5).
Zach Wilson won the 800 run (2:08.81) for the Indians, and Gabe Warrick won the 3,200 run (11:49.16).

PREP TRACK & FIELD
Barton Community College
High School Track & Field Invitational

At Great Bend
Barton Community College track complex

Tuesday

BOYS

Team scores
1. Phillipsburg, 193; 2. Solomon, 104.5; 3. Little River, 89; 4. St. John-Hudson, 54.5; 5. Larned, 28; 5. Central Plains, 28; 7. Lost Springs-Centre, 18; 8. Wilson, 17

Area results
100-meter dash — 8. Chris Woolf, Central Plains, 12.06; 10. Ethan Allen, St. John, 12.21; 16. Schuyler Brown, St. John, 12.74; 18. Cody Price, Central Plains, 13.21; 19. Anthony Smith, Central Plains, 13.47
200 dash — 6. Woolf, Central Plains, 25.12; 12. Cisco Calleros, St. John, 25.88; 13. Trustin Kreft, Central Plains, 26.26; 15. Zach Claussen, St. John, 26.57; 18. Zach Wilson, Larned, 27.13; 19. Weston Price, Central Plains, 27.69
400 dash — 4. Clay Cooper, St. John, 57.72; 6. Claussen, St. John, 1:03.37
800 run — 1. Wilson, Larned, 2:08.81; 4. Joe Barton, Central Plains, 2:14.65; 7. Claussen, St. John, 2:35.18; 9. Michael Gilbert, St. John, 2:15.25
1,600 run — 3. Gabe Warrick, Larned, 5:23.05
3,200 run — 1. Warrick, Larned, 11:49.16 2. Allen Schwein, St. John, 16:29.32
300 hurdles — 9. Anthony Smith, Central Plains, 57.46
4x100 relay — 3. St. John, 48.13; 4. Central Plains, 48.30
4x400 relay — 3. St. John, 3:50.52; 4. Central Plains, 3:55.21
4x800 relay — 2. St. John, 9:51.06
High jump — 4. Barton, Central Plains, 5-8; 6. Zuriel Reyes, St. John, 5-6; 9. Jesus Alvarez, St. John, 5-4; 10. Claussen, St. John, 5-0
Pole vault — 3. Ty Wycoff, St. John, 9-0
Long jump — 3. Reyes, St. John, 19-6 1/2; 9. Kreft, Central Plains, 17-7 1/4; 10. Tanner Madden, Larned, 17-3 3/4; 11. Brown, St. John, 16-8 1/4
Triple jump — 5. Madden, Larned, 38-3; 8. Andrew Deveny, St. John, 35-6 1/4; 10. Gilbert, St. John, 34-5; 11. Gerardo Calleros, St. John, 34-1
Shot put — 6. Tanner Woolf, Central Plains, 39-7 3/4; 7. Austin White, St. John, 37-3 1/2; 9. Aaron Kaiser, Central Plains, 32-10 1/4; 10. Alonzo Calleros, St. John, 32-0 1/2; 12. Jacob Woodmansee, Central Plains, 29-7 1/2; 15. Austin Towers, St. John, 21-9 3/4
Javelin — 2. Logan Behr, St. John, 147-2; 4. Kyler Schloctermeier, Central Plains, 135-0; 7. Allen, St. John, 122-5; 11. Kaiser, Central Plains, 108-1; 13. Jacob Milton, St. John, 103-4; 14. Shealon Calkins, Larned, 102-5; 15. Woodmansee, Central Plains, 99-4
Discus — 3. Kreft, Central Plains, 108-9; 6. Alvarez, St. John, 100-5; 7. Cody Price, Central Plains, 100-1; 0. Shealon Calkins, Larned, 84-10; 11. Jeremy Crockett, St. John, 84-0; 12. Cesar Pino, St. John, 82-9

GIRLS

Team scores
1. Phillipsburg, 150; 2. Larned, 113; 3. Central Plains, 82; 4. Little River, 59; 5. St. John-Hudson, 47; 6. Lost Springs-Centre, 35; 7. Wilson, 26; 8. Solomon, 18

Area results
100-meter dash — 1. Tahje Ochs, Larned, 13.22; 4. Alexis Witt, St. John, 13.94; 5. Taylor Rolfs, Central Plains, 13.95; 8. Caterra Hoffman, Larned, 14.07; 9. Reagan Phelan, Central Plains, 14.11
200 dash — 2. Rolfs, Central Plains, 29.13; 3. Tia Smith, St. John, 29.24; 4. Witt, St. John, 29.65; 5. Hoffman, Larned, 29.73; 6. Kendra Oberle, Central Plains, 29.83
400 dash — 3. Jorgiahlyn Kimble, Larned, 1:08.07; 5. Ashlyn Fisher, St. John, 1:11.39
800 run — 2. Taylor Woodward, St. John, 2:48.01; 3. Julee McAtee, Central Plains, 2:48.61; 5. Shaylynn Hoch, Larned, 2:52.02; 10. Taylor Burris, Central Plains, 3:27.76
1,600 run — 1. Delainee Gordon, Larned, 6:15.02; 4. Woodward, St. John, 6:54.31; 6. Burris, Central Plains, 7:29.53
3,200 run — 1. Gordon, Larned, 13:20.31; 3. Burris, Central Plains, 15:56.63
100 hurdles — 5. Faith Orth, Central Plains, 20.60; 6. Roxy Foster, Larned, 22.16
300 hurdles — 3. Breanna Holmes, Central Plains, 56.66; 5. Corrine Quick, Larned, 58.51; 6. Tara Christie, St. John, 58.55; 7. Orth, Central Plains, 59.29; 8. Jessie Johnson, Larned, 59.51
4x100 relay — 2. Larned, 54.56; 3. Central Plains, 54.99; 5. St. John, 56.38
4x400 relay — 2. Central Plains, 4:43.01; 3. St. John, 4:44.73; 4. Larned, 4:49.27
4x800 relay — 2. Larned, 11:22.35; 3. St. John, 11:34.23
High jump — 1. Alex Lessard, Larned, 4-10; 4. Hoch, Larned, 4-6; 5. Holmes, Central Plains, 4-4
Long jump — 1. Ochs, Larned, 15-9 1/2; 5. Lessard, Larned, 13-11 1/2; 7. Hoffman, Larned, 13-10
Triple jump — 1. Ochs, Larned, 35-5; 2. Holmes, Central Plains, 34-4 3/4; 4. Rolfs, Central Plains, 33-0 1/2; 5. Julie Demel, Central Plains, 32-8 1/2; 8. Lessard, Larned, 30-10; 12. Breana Towers, St. John, 28-3
Shot put — 2. Maddy Demel, Central Plains, 33-4 1/4; 4. Christy Garcia, St. John, 30-6 1/4; 5. Kaitton Glover, Larned, 29-4 1/4; 6. Kesha Garcia, Larned, 28-8 1/4
Javelin — 2. Reagan Quick, Larned, 99-9; 5. J. Demel, Central Plains, 78-7; 8. Marsena Irvine, St. John, 76-3; 10. Teresa Christie, St. John, 69-6; 12. Ashley Lamb, St. John, 55-0
Discus — 1. M. Demel, Central Plains, 102-5; 5. R. Quick, Larned, 83-10; 6. Glover, Larned, 82-10; 9. Stueder, Central Plains, 70-9; 11. Irvine, St. John, 66-11; 14. Garcia, St. John, 62-8; 15. Lamb, St. John, 56-11