BREAKING
First positive case of COVID-19 confirmed in Barton County
The Barton County Health Department reported the first confirmed positive case of coronavirus disease 19 (COVID-19) in Barton County. Testing was confirmed on Monday, March 30 at 11 a.m.
Full Story
By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
Golden Belt swim squad captures third first-place finish of season
Summer Swimming
Placeholder Image

DODGE CITY — Kira Cook took first place in five individual events — 50-meter freestyle (31.29 seconds), 200 freestyle (2:44.90), 100 breaststroke (1:31.12), 200 individual medley (3:05.03) and 100 butterfly (1:24.00) — as the Golden Belt swim squad captured first place at the Dodge City intrasquad meet on Saturday.
Golden Belt finished with 930.5 points, topping the second-place finisher Scott City Stars, which totaled 459.5.
In the 15-and-over boys’ division, Justin Kuhlman won five individual events — 400 freestyle (5:28.81), 200 freestyle (2:12.54), 100 breaststroke (1:18.18), 100 backstroke (1:09.89) and 100 butterfly (1:07.81).
Hannnah Hildebrand captured five first-place finishes in the 15-and-over girls’ division — 50 freestyle (30.50); 100 backstroke (1:17.00); 200 individual medley (2:54.50), 200 freestyle (2:39.86) and 400 freestyle (5:35.94).
Cal Dunekack won four individual events in the 10-and-under boys’ division — 50 freestyle (36.69), 50 butterfly (42.56), 100 individual medley (1:36.71) and 100 freestyle (1:25.38).

                                    — Kevin Price

WESTERN KANSAS SWIM CLUB
Dodge City Intrasquad Meet

At Dodge City

Saturday

Team scores
1. Golden Belt, 930.5; 2. Scott City Stars, 459.5; 3. Garden City YMCA Seahawks, 318; 4. Dodge City Cimarron, 171; 5. Hays Hurricanes, 149; 6. Holcomb, 94; 7. Lakin Dolphins, 80; 8. Wichita County, 10

Golden Belt results

GIRLS
Eight-and-under
100-meter freestyle relay — 3. GB “A” relay (Somers, M. Gregg, Premer, Blessing), 1:50.16; 5. GB “B” relay (Davis, Johnson, Mermis, Snapp), 2:42.16
25 freestyle — 6. Blessing, 25.06; 10. M. Gregg, 26.97; 13. Mermis, 29.33; 14. Premer, 29.73; 15. Davis, 30.91; 24. Kindscher, 36.90; 26. A. Gregg, 38.53; 31. Snapp, 47.63; 33. Johnson, 51.09; 36. Harris, 59.78
25 butterfly — 8. M. Gregg, 44.53
25 backstroke — 1. Somers, 24.37; 2. Blessing, 28.15; 8. Davis, 31.41; 10. M. Gregg, 32.72; 14. Premer, 36.04; 15. Mermis, 37.28; 19. A. Gregg, 42.22; 21. Kindscher, 42.59; 28. Johnson, 48.18; 33. Harris, 59.56; 34. Snapp, 1:05.71
25 breaststroke — 2. Somers, 28.16; 7. Davis, 36.59
100 individual medley — 2. Somers, 2:09.97; 6. Blessing, 2:31.73
50 freestyle — 4. Somers, 53.62; 5. M. Gregg, 1:04.42; 8. Mermis, 1:09.56; 9. Davis, 1:10.60; 11. Premer, 1:11.72; 15. Kindscher, 1:23.93; 19. A. Gregg, 1:32.77
100 medley relay — 1. GB “A” relay (M. Gregg, Somers, Blessing, Premer), 2:01.79

10-and-under
200 freestyle relay — 1. GB “A” relay (Panzer, Cape, Jerke, Snapp), 2:56.44; 4. GB “B” relay (To, Daniel, Harrington, Williams), 3:23.53; 7. GB “C” relay (Mai, Kindscher, A. Gregg, Fuentes), 5:07.45
50 freestyle — 2. Snapp, 41.97; 3. Jerke, 42.66; 7. Panzer, 44.28; 10. To, 45.84; 13. Williams, 47.28; 14. Cape, 47.53; 20. Daniel, 52.03; 21. Harrington, 53.50; 24. Mai, 1:00.34; 25. Fuentes, 1:01.81
50 butterfly — 2. Snapp, 50.07; 4. Panzer, 54.47; 6. Williams, 57.97; 8. Jerke, 1:03.15; 10. To, 1:05.43; 13. Cape, 1:08.61; 16. Harrington, 1:16.83
50 backstroke — 2. Snapp, 48.45; 3. Panzer, 51.28; 5. To, 52.93; 7. Jerke, 53.50; 13. Cape, 1:00.90; 14. Williams, 1:00.94; 17. Daniel, 1:04.33; 19. Harrington, 1:08.16; 22. Mai, 1:16.84; 27. Fuentes, 1:36.50
50 breaststroke — 1. Snapp, 53.18; 4. Cape, 1:00.18; 6. Jerke, 1:03.10; 10. Williams, 1:04.00; 11. Panzer, 1:04.03; 14. Daniel, 1:06.34
100 individual medley — 1. Snapp, 1:41.12; 3. Panzer, 1:57.56; 7. Williams, 2:04.66; 8. to, 2:05.29; 10. Daniel, 2:18.38
100 freestyle — 7. Cape, 1:45.19; 13. Harrington, 2:05.03; 14. Daniel, 2:06.47; 18. Mai, 2:18.62; 22. Fuentes, 2:46.72
200 medley relay — 1. GB “A” relay (Panzer, Snapp, Williams, Cape), 3:20.47

12-and-under
200 freestyle relay — 4. GB “A” relay (Mull, Soupiset, Gerdes, Snapp), 2:33.37
50 freestyle — 9. Mull, 36.89; 12. Gerdes, 37.68; 18. Soupiset, 40.68; 28. Galliart, 47.06
50 butterfly — 6. Gerdes, 44.59; 8. Snapp, 45.06; 12. Mull, 47.41; 18. Pedigo, 58.19
50 backstroke — 2. Mull, 41.37; 6. Snapp, 46.94; 9. Gerdes, 48.09; 13. Soupiset, 51.40; 18. Pedigo, 56.72
50 breaststroke — 5. Gerdes, 49.26; 6. Mull, 49.37; 16. Pedigo, 53.04; 17. Snapp, 53.75; 22. Soupiset, 55.59
200 individual medley — 4. Gerdes, 3:41.45; 7. Pedigo, 4:09.95
100 freestyle — 4. Mull, 1:22.28; 17. Pedigo, 1:47.89; 19. Galliart, 1:52.50
200 freestyle — 4. Snapp, 3:10.81
200 medley relay — 4. GB “A” relay (Mull, Pedigo, Snapp, Gerdes), 3:05.22
400 freestyle — 4. Snapp, 7:02.41; 6. Soupiset, 7:29.25

14-and-under
200 freestyle relay — 1. GB “A” relay (Dunekack, Murphy, Long, Cook), 2:21.28; 3. GB “B” relay (Beaumont, Galliart, Pedigo, Adams), 2:54.02
50 freestyle — 1. Cook, 31.29; 6. Long, 34.32; 7. Murphy, 34.65; 13. Beaumont, 36.94; 18. Adams, 41.75
100 butterfly — 1. Cook, 1:24.00; 2. Dunekack, 1:26.97; 4. Long, 1:38.85; 11. Murphy, 1:56.56
100 backstroke — 1. Dunekack, 1:24.84; 10. Long, 1:40.63; 12. Beaumont, 1:48.00
100 breaststroke — 1. Cook, 1:31.12; 6. Murphy, 1:45.89; 9. Dunekack, 1:47.75; 12. Beaumont, 1:52.06; 14. Long, 1:54.97; 16. Adams, 1:57.75
200 individual medley — 1. Cook, 3:05.03; 2. Dunekack, 3:08.82; 7. Long, 3:25.07; 9. Murphy, 3:28.66; 11. Adams, 3:48.53
100 freestyle — 4. Murphy, 1:18.65; 11. Adams, 1:32.19; 15. Beaumont, 1:38.53
200 freestyle — 1. Cook, 2:44.90
200 medley relay — 1. GB “A” relay (Dunekack, Beaumont, Cook, Long), 2:45.90
400 freestyle — 3. Dunekack, 6:33.03; 6. Adams, 7:00.94; 8. Beaumont, 7:04.26

15-and-over
200 freestyle relay — 1. GB “A” relay (Cape, Blessing, Jerke, Hildebrand), 2:10.49
50 freestyle — 1. Hildebrand, 30.50; 3. Cape, 31.66; 5. Jerke, 33.65; 6. Blessing, 34.77; 7. Freund, 36.38; 10. Frizell, 37.75; 13. Bieker, 43.25
100 butterfly — 3. Freund, 1:41.84; 4. Frizell, 1:53.69; 6. Bieker, 2:05.72
100 backstroke — 1. Hildebrand, 1:17.00; 3. Cape, 1:21.78; 5. Jerke, 1:27.83; 6. Blessing, 1:29.75; 8. Frizell, 1:48.03
100 breaststroke — 1 Blessing, 1:38.09; 2. Cape, 1:42.96; 6. Bieker, 2:06.12
200 individual medley — 1. Hildebrand, 2:54.50; 3. Freund, 3:20.37; 4. Frizell, 3:44.50
100 freestyle — 3. Cape, 1:17.04; 4. Jerke, 1:17.43; 5. Blessing, 1:20.71; 6. Freund, 1:25.34; 11. Bieker, 1:40.41
200 freestyle — 1. Hildebrand, 2:39.86; 3. jerke, 2:49.57; 4. Freund, 3:12.28
200 medley relay — 3. GB “A” relay (Jerke, Freund, Bieker, Frizell), 2:57.09
400 freestyle —  1. Hildebrand, 5:35.94; 4. Cape, 5:47.54; 5. Jerke, 6:00.59; 6. Blessing, 6:18.84; 7. Frizell, 6:24.25; 8. Bieker, 7:36.25

BOYS
Eight-and-under
100 freestyle relay — 2. GB “A” relay (Kennedy, J. Johnson, M. Johnson, Long), 1:53.35; 4. GB “B” relay (Soupiset, Williams, Somers, Premer), 3:29.36
25 freestyle — 2. M. Johnson, 21.62; 3. Kennedy, 21.64; 15. J. Johnson, 37.51; 18. Soupiset, 43.66; 20. Williams, 46.44; 21. Somers, 48.09; 22. Premer, 50.53
25 butterfly — 1. Kennedy, 27.72; 2. M. Johnson, 31.41; 3. Long, 34.15
25 backstroke — 2. Long, 29.69; 4. Kennedy, 31.75; 5. M. Johnson, 33.38; 8. J. Johnson, 35.65; 14. Premer, 42.69; 19. Somers, 49.78; 20. Soupiset, 49.82
100 individual medley — 2. Long, 2:20.66
50 freestyle — 5. Long, 56.41; 6. Kennedy, 57.00; 9. M. Johnson, 1:09.79; 12. J. Johnson, 1:27.64; 14. Premer, 1:58.75

10-and-under
200 freestyle relay — 1. GB “A” relay (Stein, Valdovinos, Kennedy, Dunekack), 3:10.56
50 freestyle — 1. Dunekack, 36.69; 11. Valdovinos, 56.82; 12. Stein, 58.04
50 butterfly — 1. Dunekack, 42.56
50 backstroke — 1. Kennedy, 53.81; 5. Stein, 1:03.72; 14. Valdovinos, 1:14.33
50 backstroke — 1. Kennedy, 56.68
100 individual medley — 1. Dunekack, 1:36.71; 2. Kennedy, 1:50.81
100 freestyle — 1. Dunekack, 1:25.38; 2. Kennedy, 1:39.88; 7. Valdovinos, 2:02.32; 8. Stein, 2:02.53
200 medley relay — 1. GB “A” relay (Stein, Kennedy, Dunekack, Valdovinos), 3:45.19

12-and-under
200 freestyle relay — 1. GB “A” relay (To, Fuenes, Daniel, Seymour), 2:35.63
50 freestyle — 1. Fuentes, 36.73; 2. To, 36.78; 4. Daniel, 37.75; 5. Seymour, 37.78; 12. Stein, 44.90; 15. Murphy, 48.35; 16. Hathcock, 48.94; 18. Stone, 51.14
50 butterfly — 2. Daniel, 49.07; 3. To, 49.12; 6. Murphy, 1:00.84
50 backstroke — 1. Fuentes, 45.21; 3. Daniel, 46.03; 4. Seymour, 49.44; 6. To, 52.18; 9. Stein, 54.66; 11. Stone, 1:06.94
50 breaststroke — 1. To, 48.32; 3. Seymour, 49.19; 9. Fuentes, 1:01.78; 10. Stein, 1:05.00; 11. Stone, 1:14.69
200 individual medley — 2. Fuentes, 3:49.59; 4. Seymour, 4:00.63; 5. To, 4:11.90; 6. Stein, 4:28.84; 7. Murphy, 4:42.07
100 freestyle — 1. Fuentes, 1:25.68; 2. Daniel, 1:32.84; 9. Murphy, 1:53.00; 10. Stone, 1:57.53
200 freestyle — 5. Stone, 4:25.78
200 medley relay — 1. GB “A” relay (Hathcock, Murphy, Daniel, Stone), 3:58.78
400 freestyle — 1. Daniel, 7:19.20

14-and-under
200 freestyle relay — 1. GB “A” relay (Panzer, Pedigo, Pierce, Clark), 2:16.22; 3. GB “B” relay (Ofoma, Frizell, Stein, Furrey), 2:42.15
50 freestyle — 2. Clark, 31.68; 6. Furrey, 33.06; 8. Williams, 34.28; 9. Pedigo, 34.84; 10. Ofoma, 39.25; 13. Frizell, 43.88
100 butterfly — 2. Clark, 1:21.41; 5. Panzer, 1:35.72; 8. Pedigo, 1:50.09
100 backstroke — 1. Pierce, 1:26.06; 2. Clark, 1:31.94; 3. Pedigo, 1:33.77; 4. Panzer, 1:34.88
100 breaststroke — 2. Williams, 1:37.40; 4. Pierce, 1:43.75; 5. Pedigo, 1:48.87; 6. Ofoma, 1:49.02; 7. Furrey, 1:49.91
200 individual medley — 1. Pierce, 3:11.31; 2. Williams, 3:16.78; 4. Furrey, 3:25.31; 6. Panzer, 3:32.47; 7. Ofoma, 3:40.15
100 freestyle — 2. Clark, 1:11.08; 3. Pierce, 1:14.94; 6. Panzer, 1:20.14; 8. Furrey, 1:24.89; 9. Ofoma, 1:29.53; 11. Frizell, 1:44.13
200 freestyle — 2. Williams, 2:54.88; 3. Furrey, 3:02.27
200 medley relay — 1. GB “A” relay (Furrey, Ofoma, Clark, Pierce), 2:42.19; 2. GB “B” relay (Pedigo, Panzer, Williams, To), 2:48.14
400 freestyle — 1. Pierce, 5:36.62; 3. Williams, 6:18.97; 4. Panzer, 6:22.84; 5. Pedigo, 6:37.16; 7. Ofoma, 6:52.53

15-and-over
200 freestyle relay — 1. GB “A” relay (Schridde, Levingston, Pumford, Kuhlman), 2:03.66; 3. GB “B” relay (Miller, Raymer, Romine, Williams), 2:18.69
50 freestyle — 2. Schridde, 30.16; 3. Pumford, 31.35; 6. Levingston, 33.50; 7. Miller, 33.76; 10. Raymer, 35.50; 11. Romine, 35.53
100 butterfly — 1. Kuhlman, 1:07.81; 3. Schridde, 1:20.59; 5. Pumford, 1:41.75; 6. Miller, 1:50.76
100 backstroke — 1. Kuhlman, 1:09.89; 3. Pumford, 1:31.44
100 breaststroke — 1. Kuhlman, 1:18.18; 2. Raymer, 1:32.45; 6. Levingston, 1:40.23; 7. Schridde, 1:40.56; 10. Romine, 2:05.00
200 individual medley — 1. Schridde, 2:57.41; 3. Raymer, 3:16.19; 5. Romine, 3:43.75
100 freestyle — 2. Levingston, 1:15.70; 5. Pumford, 1:19.88; 6. Raymer, 1:20.88; 8. Miller, 1:21.33; 9. Romine, 1:25.07
200 freestyle — 1. Kuhlman, 2:12.54; 4. Raymer, 3:00.94; 5. Levingston, 3:01.10; 7. Miller, 3:03.28
200 medley relay — 1. GB “A” relay (Kuhlman, Schridde, Raymer, Pumford), 2:24.11; 4. GB “B” relay (Romine, Miller, Levingston, Frizell), 3:13.53
400 freestyle — 1. Kuhlman, 5:28.81; 3. Schridde, 6:04.15; 4. Miller, 6:29.84; 5. Romine, 6:59.72