BREAKING
Printing issues delay Wednesday Tribune
The Great Bend Tribune could not be printed Tuesday night and therefore no papers were delivered Wednesday, Publisher Judy Duryee announced. Subscribers can access the full electronic version of Wednesday’s Tribune online at www.gbtribune.com and the printed version will be delivered along with the Friday paper.
Full Story
By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
BURLEY SOARS AT WAC
GBHS junior equals personal, school record
spt kp C Chavez
Chon Chavez finished third in the 1,600-meter run with a time of 4:41.15. - photo by Kevin Price Great Bend Tribune

DODGE CITY — The high-flying pole vaulters of the Great Bend High School track and field team had their field locked down at the Western Athletic Conference meet on Thursday.
Chris Burley blew away the boys competition, vaulting to a height of 14 feet, six inches to tie his school record.
“I thought is was good,” Burley said. “I set my goal at 15, but I tied my PR from last meet, so it was a good day. A WAC championship is a WAC championship. You always feel good about that.”
Burley, who won the WAC title in the pole vault last year with a jump of 13 feet, finished two feet ahead of second-place finisher Victor Ortiz of Dodge City.
The Great Bend boys finished fifth in the conference with 35 points. Hays ran away with the meet with 173.
The Lady Panthers claimed fourth place, scoring 53 points while Garden City took first with 124.
“Overall, we were disappointed getting fourth and fifth in the track meet,” GBHS head coach Bo Black said. “I’m not sure we could have done anything different. The kids that came out, most of them did a good job competing. Coming in, we knew it was going to be tough. We didn’t pick up a lot of points that we thought we would, especially on the boys side.
“On the girls side, I thought we did all that we could do.”
Selam Ball topped the girls’ field with a height of 10 feet. Hannah Middleton finished second at nine feet.
“We got first and second in the girls,” Black said. “Selam had a good day at 10 feet. Hannah had a good day at nine. They stayed steady where they’ve been, and we’ll try to get them up another six inches or so.”
Jacy Quade defended her WAC titles in both the girls shot put and the discus.
“Really wasn’t her best day, but she dominated the competition,” Black said. “There wasn’t a whole lot of competition for her today. She really blew the competition away.”
Quade threw 37-5 in the shot put and a distance of 127-5 in the discus to finish first.
Hannah Wondra was the WAC champion in the 400-meter dash, finishing with a time of 1:02.16.
“She did a super job,” Black said of Wondra. “She wasn’t feeling good today and bounced back to do some really good things for us.”
Great Bend standout Matt Moyd struggled in his events.
“It was not his best track meet of the year, but he just needs to refocus and get try to get himself into the state track meet,” Black said.
Moyd caught a hurdle in the 110, knocking him down to third place with a time of 15.08. He also had a bad start in the 100 dash, dropping him to 11th place in a time of 11.74.
Great Bend heads to Salina a week from today for the Class 5A regional meet.

WESTERN ATHLETIC CONFERENCE
TRACK & FIELD MEET

At Dodge City

Thursday

GIRLS

Team Standings
1. Garden City, 124; 2. Liberal, 98; 3. Hays, 67; 4. Great Bend, 53; 5. Dodge City, 33

Top 5 Placers
(Plus GBHS results)
100-meter dash — 1. Jai Chapman, Liberal, 12,69; 2. Chinasa Ekweariri, Garden City, 12.72; 3. Alex Telfair, Garden City, 13.02; 4. Maryam Ogunbiyi, Hays, 13.18; 5. Ali Ryan, Great Bend, 13.42; 9. Stephanie Langer, Great Bend, 13.56
200 — 1. Ekweariri, Garden City, 26.17; 2. Telfair, Garden City, 27.00; 3. Ogunbiyi, Hays, 27.33; 4. Langer, Great Bend, 27.91; 5. Lyric Robinson, Liberal, 28.71
400 — 1. Hannah Wondra, Great Bend, 1:02.16; 2. Taryn Tempel, Garden City, 1:02.25; 3. Hanna Pfannenstiel, Hays, 1:02.41; 4. Sadie Unruh, Dodge City, 1:03.98; 5. Neysa Harman, Garden City, 1:04.01
800 run — 1. Kayla Doll, Garden City, 2:25.00; 2. Alex Miller, Garden City, 2:29.31; 3. Wendy Zimmerman, Hays, 2:31.61; 4. Holly Hinkle, Liberal, 2:41.12; 5. Ashley Smith, Garden City, 2:42.30; 7. Mariah Stein, Great Bend, 2:45.93; 9. Wondra, Great Bend, 2:46.08
1,600 — 1. Destyni Lucero, Liberal, 5:32.86; 2. Katy Doll, Garden City, 5:37.61; 3. Alexandria Chandler, Liberal, 5:41.45; 4. Mercy Perez, Liberal, 5:41.45; 5. Chelsea Jackson, Garden City, 5:44.23; 6. Stein, Great Bend, 6:00.91; 7. Kaitlyn Tuey, Great Bend, 6:04.44
3,200 — 1. Lucero, Liberal, 12:11.05; 2. Jackson, Garden City, 12:35.20; 3. Katy Doll, Garden City, 12:43.14; 4. Perez, Liberal, 12:45.18; 5. Tuey, Great Bend, 13:02.16
4x100 relay — 1. Garden City (Tempel, Telflai, Heiman, Ekweariri), 51.17; 2. Liberal (Ward, Wright, Robinson, Chapman), 53.22; 3. Hays (Parish, Summers, Flax, Ogunbiyi), 54.33; 4. Dodge City (Rodriguez, Jones, Marino, Love), 54.78; 5. Great Bend (Ball, Swigart, Ryan, Wondra), 55.04
4x400 relay — 1. Garden City (Telfair, Heiman, Doll, Tempel), 4:10.96; 2. Hays (Zimmerman, Pfannenstiel, Smith, Schlaefli), 4:13.85; 3. Dodge City (Unruh, Love, Killion, Jones), 4:30.05; 4. Great Bend (Eye, Swigart, Stein, Ryan), 4:39.58; 5. Liberal (Francis, Robinson, Hinkle, Chandler), 4:40.94
4x800 relay — 1. Garden City (Miller, Harman, Kat. Doll, Kay. Doll), 10:16.18; 2. Great Bend (Wondra, Stein, Tuey, Williams), 10:34.33; 3. Liberal (Chandler, Perez, Hinkle, Lucero), 10:42.02; 4. Hays (Schoendaller, Bieker, Leiker, Billinger), 11:24.62
100 hurdles — 1. Summer Wilson, Dodge City, 15.27; 2. Chapman, Liberal, 15.75; 3. Ashlyn Parish, Hays, 16.29; 4. Mattison Schlaefli, Hays, 16.53; 5. Macy Mock, Dodge City, 17.45; 6. Sarah Niederee, Great Bend, 18.36
300 hurdles — 1. Chapman, Liberal, 48.90; 2. Schlaefli, Hays, 50.67; 3. Parish, Hays, 50.80; 4. Wilson, Dodge City, 51.70; 5. Mock, Dodge City, 53.49; 9. Niederee, Great Bend, 55.83
Pole vault — 1. Selam Ball, Great Bend, 10-0; 2. Hannah Middleton, Great Bend, 9-0; 3. Audrey Gerber, Garden City, 8-6; 3. Taylor Linenberger, Garden City, 8-6; 5. Chandra Sain, Dodge City, 8-6
High jump — 1. McKenzie Wright, Liberal, 5-4; 2. Zimmerman, 5-0; 3. Wilson, Dodge City, 4-10; 4. Alexandrea Eye, Great Bend, 4-8; 5. Sara McAfee, Great Bend, 4-8  
Long jump — 1. Wright, Liberal, 17-0 1/2; 2. Alex Telfair, Garden City, 16-6 3/4; 3. Kristen Heiman, Garden City, 16-2 1/2; 4. Wilson, Dodge City, 16-2; 5. Summer Smith, Hays, 14-9; 11. Ali Ryan, Great Bend, 13-3
Triple jump — 1. Wright, Liberal, 38-1; 2. Zimmerman, hays, 35-8 1/2; 3. Taryn Tempel, Garden City, 35-1 3/4; 4. Lexi Summers, Hays, 34-4 1/4; 5. Heiman, Garden City, 34-0 3/4; 8. McAfee, Great Bend, 31-7 1/4; 10. Liz Sigart, Great Bend, 31-4 1/4; 14. Niederee, Great Bend, 29-7
Shot put — 1. Jacy Quade, Great Bend, 37-5; 2. Bethany Thompson, Liberal, 33-6; 3. Shelby Schumacher, Hays, 32-0 1/4; 4. Ekweariri, Garden City, 31-0 1/2; 5. Brece Dreiling, Garden City, 30-10 1/4; 13. Danielle Suppes, Great Bend, 24-4; 15. Marrissa O’Conner, Great Bend, 20-3
Discus — 1. Quade, Great Bend, 127-5; 2. Alli Stoddard, Liberal, 95-0; 3. Jordan Olivarez, Dodge City, 94-9; 4. Bethany Thompson, Liberal, 94-8; 5. Shelby Heatwole, Garden City, 92-3; 9. Abby Mitchell, Great Bend, 78-4; 11. Danielle Suppes, Great Bend, 76-2
Javelin — 1. Taylor Caine, Garden City, 108-5; 2. Schlaefli, Hays, 105-11; 3. Heatwole, Garden City, 104-7; 4. Rachel Durler, Dodge City, 101-3; 5. Megan Beseker, Liberal, 98-3; 8. Liz Swigart, 85-3; 13. McAfee, Great Bend, 77-7

BOYS

Team standings
1. Hays, 173; 2. Dodge City, 57; 3. Garden City, 55; 3. Liberal, 55; 5. Great Bend, 35

Top 5 placers
(Plus GBHS results)
100-meter dash — 1. Emilio Mitchell, Hays, 10.90; 2. Alex Delton, Hays, 11.02; 3. Jeremy Ensz, Garden City, 11.10; 4. Grayson Tempel, Garden City, 11.21; 5. Blaik Middleton, Dodge City, 11.36; 11. Matt Moyd, Great Bend, 11.74; 14. Darion Yager, Great Bend, 11.99
200 — 1. Dustin Tempel, Garden City, 22.53; 2. Shawn Herrman, Hays, 22.66; 3. Matt Moyd, Great Bend, 22.72; 4. Delton, Hays, 23.00; 5. Middleton, Dodge City, 23.31; 10. Zach Reynolds, Great Bend, 24.13
400 — 1. Josh Brungardt, Hays, 52.08; 2. Jayden Delarosa, Garden City, 52.35; 3. Herrman, Hays, 53.34; 4. Josh Miller, Hays, 53.59; 5. Edwin Sobalvarro, Liberal, 53.61; 6. Ty Yager, Great Bend, 54.16
800 run — 1. Vincente Estrella, Dodge City, 1:57.83; 2. Ethan Fort, Hays, 1:58.39; 3. Eric Stumon, Hays, 1:59.38; 4. Tanner Staab, Hays, 2:01.25; 5. Elder Colindres, Dodge City, 2:04.60; 8. Kole Stiner, Great Bend, 2:08.40; 10. Richard Lara, Great Bend, 2:12.86
1,600 — 1. Oscar Carmona, Dodge City, 4:30.78; 2. Fort, Hays, 4:38.92; 3. Chon Chavez, Great Bend, 4:41.15; 4. Luis Carmona, Dodge City, 4:42.28; 5. Derek Viveros, Liberal, 4:52.27; 13. Christian Graham, Great Bend, 5:15.15
3,200 — 1. Oscar Carmona, Dodge City, 9:53.03; 2. Chavez, Great Bend, 10:15.30; 3. Luis Carmona, Dodge City, 10:18.46; 4. Angel Viveros, Liberal, 10:20.67; 5. Derek Drees, Hays, 10:36.85; 12. Christian Graham, Great Bend, 11:27.64
4x100 relay — 1. Hays (Delton, Cardinal, Herrman, Mitchell), 43.77; 2. Garden City, (Ensz, Duvall, G. Tempel, D. Tempel), 44.13; 3. Liberal (Hammond, Torres, Sena, Gallegos), 45.48; 4. Dodge City (Randall, Reardon, Savage, Middleton), 45.60; 5. Great Bend, (Burley, Uribe, Yager, Reynolds), 46.68
4x400 relay — 1. Hays (Brungardt, Herrman, Staab, Delton), 3:24.19; 2. Liberal (Hammond, Sena, Altamarino, Bramaih), 3:28.02; 3. Garden City (Delarosa, Gottsponer, G. Tempel, D. Tempel), 3:31.95; 4. Great Bend (Uribe, Garcia, T. Yager, D. Yager), 3:37.76; 5. Dodge City (Tiemeyer, Verduzco, Bradshaw, Estrella), 3:41.12
4x800 relay — 1. Hays (Brungardt, Staab, Fort, Stumon), 8:18.29; 2. Dodge City (Tiemeyer, Colinders, Rivera, Estrella), 8:25.85; 3. Liberal (Smith, Munoz, Minjarez, Wiltshire), 8:29.33; 4. Great Bend (Garcia Burley, Lara, Stiner), 8L38.06; 5. Garden City (Dominguez, Schultz, Thomas, Winkleman), 8:39.31
110 hurdles — 1. Adam Deterding, Hays, 14.48; 2. Jonathan Duvall, Garden City, 14.65; 3. Moyd, Great Bend, 15.08; 4. Trenton Hammond, Liberal, 15.22; 5. Isaiah Bradshaw, Dodge City, 15.67;
300 hurdles — 1. Duvall, Garden City, 39.36; 2. Hammond, Liberal, 39.81; 3. Adebayo Bramaih, Liberal, 40.40; 4. Ayodele Braimaih, Liberal, 40.43; 5. Dominique Carrasco, Hays, 42.40; 6. Darion Yager, Great Bend, 43.42
Pole vault — 1. Chris Burley, Great Bend, 14-6; 2. Victor Ortiz, Dodge City, 12-6; 3. Brett Cady, 12-6; 4. Kyler Meyers, Hays, 12-6; 5. Hayden Kreutzer, Hays, 12-0
High jump — 1. Deterding, Hays, 6-6; 2. Derek Bixeman, Hays, 6-2; 3. Wilson, Liberal, 6-0; 3. Kenlee West, Liberal, 6-0; 5. Tristan Nanninga, Garden City, 6-0
Long jump — 1. Bixeman, Hays, 21-3; 2. Jordan Windholz, Hays, 20-11; 3. Moyd, Great Bend, 20-9; 4. Dustin Tempel, Garden City, 20-8; 5. Kenlee West, Liberal, 20-3 1/2
Triple jump — 1. TJ Dreiling, Hays, 44-7 3/4; 2. Deterding, Hays, 44-3 1/2; 3. Jordan Windholz, Hays, 43-1 3/4; 4. Bradshaw, Dodge City, 42-5 3/4; 5. West, Liberal, 42-4 1/4
Shot put — 1. Cade Sharp, Hays, 53-5; 2. Zack Binder, Garden City, 48-8; 4. Luke Madden, Hays, 47-11 3/4; 5. Blaise Tate, Dodge City, 47-9 1/2; 8. Jayce Brack, Great Bend, 44-8 1/2; 12. Nick Warren, 37-1 3/4
Discus — 1. Justin McPhail, Liberal, 158-6; 2. Bryce Sonday, Dodge City, 151-00; 3. Sharp, Hays, 150-8; 4. Luke Madden, Hays, 145-00; 5. Brack, Great Bend, 139-5; 6. Warren, Great Bend, 127-10
Javelin — 1. Emilio Mitchel, Hays, 161-8; 2. Nolan Larkin, Liberal, 153-6; 3. Josh Miller, Hays, 146-4; 4. Britton Abbott, Liberal, 145-10; 5. David Cardinal, Hays, 142-2; 9. Zach Reynolds, 128-4