By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
Panther swimmers sweep two events
GBHS Panther logo clr
Panther golf places fourth at Salina.

GARDEN CITY — The Garden City girls outscored Great Bend 404-352 for their first home swimming victory in 17 seasons over the Panthers. Great Bend’s girls have swept the past 17 Western Athletic Conference swimming championships.

Great Bend won two events. The Panthers won the 400-yard freestyle relay (4:19.09) with Aubrey Snapp, Ruth Williams, Zoe Jerke and Emilee Hall competing.

Panther Ellyson Somers won the 100-yard butterfly (1:12.86) and Ruth Williams placed runner-up (1:12.93). Emilee Hall placed runner-up in the 200 freestyle (2:24.92) and 500 freestyle (6:32.18). Zoe Jerke placed second in the 50 freestyle (28.55).

The Panthers 200-medley relay placed second (2:08.88) with Zoe Jerke, Ellyson Somers, Ruth Williams and Emilee Hall competing.

Garden City’s 200-yard medley relay team of Payton Tull, Avery Meng, Paige Chappel and Ashleigh Chappel clocked a state qualifying time of 2:04.43, 2.36 seconds under the state qualifying standard of 2:06.79. Meng and Paige Chappel won all four events they entered.

GARDEN CITY INVITATIONAL

TEAM SCORES—1—Garden City 404; 2—Great Bend 352; 3—Dodge City 256; 4—Holcomb, 176; 5—Liberal 35

INDIVIDUAL EVENTS

200 freestyle relay—1—Garden City, 1:52.51 (Paige Chappel, Ashleigh Chappel, Tull, Meng); 4—GB A, 2:03.77 (Ellyson Somers, Grace Dougherty, Taylor Lindberg, McKenna Cape); GB C, 2:31.01 (Sidney Gilkison, Alayna Irwin, Sydney Kruckenberg, Anna Campbell); GB D, 2;44.32 (Maddy Stoskopf, Alyvia Mingenback, Teagan Mason, Ellie Lutt)

200 medley relay—1—Garden City, 2:04.43 (SQ) (Tull, Meng, P. Chappel, A. Chappel); 2—GB A, 2:08.88 (Zoe Jerke, Ellyson Somers, Ruth Williams, Emilee Hall); 5—GB B, 2:24.41 (Reggie Huslig, Taylor Lindberg, Madison Huslig, Kamryn Johns); GB C, 2:49.97 (Kyndall Blessing, Katelyn Mermis, Brittan Webb, Alyvia Mingenback)  

400 freestyle relay—1—Great Bend A, 4:19.09 (Aubrey Snapp, Williams, Jerke, Hall); 5—GB B, 5:00.68 (Blessing, Dougherty, M. Huslig, Ava Gregg); GB C, 5:51.44 (Anna Campbell, Gilkison, R. Huslig, Kruckenberg); GB D, 6:13.14 (Emily Hernandez, Irwin, Lutt, Mason)

50 freestyle—1–Brink, Holcomb, 28.02; 2–Jerke, 28.55; 9–Mermis, 30.91, 12–Ava Gregg, 32.76; Hernandez, 37.09; Mingenback, 38.01- Stoskopf, 48.46

100 backstroke—1—Rodriguez, GC, 1:11.36; 3—Reggie Huslig, 1:20.85; 5—Blessing, 1:25.53

100 breaststroke—1—Meng, 1:17.42; 3—Ava Gregg, 1:27.33; 4—Lindberg, 1:34.59; 10—Irwin, 2:07.93

100 butterfly—1—Somers, GB, 1:12.86; 2—Williams, 1:12.93; 4—Madison Huslig, 1:21.35

100 freestyle—1—Ashleigh Chappel, GC, 1:03.46; 4—Dougherty, 1:11.3; 7—Reggie Huslig, 1:12.39; 11–Johns, 1:17.76; Mingenback, 1:25.98; Gilkison, 1:26.61; Mason, 1:32.26

200 freestyle—1—Paige Chappel, GC, 2:18.76; 2—Hall, 2:24.92; 3—Huslig, 2:40.61; 7—Lindberg, 2:47.1; Kruckenberg, 3:05.0; Johns, 3:06.0; Campbell, 3:15.36; Gilkison, 3:16.29

200 IM—1—Meng, GC, 2:37.01; 3—Somers, 2:42.76; 7—Blessing, 3:24.72; Dougherty, 3:14.26

500 freestyle—1—Paige Chappel, GC, 6:18.29; 2—Hall, 6:32.18; 3—Jerke, 6:52.1; 5—Mermis, 7:17.92; Webb, 8:03.83