BREAKING
LSH escapee caught in Utah
LARNED — Escaped sex offender John Freeman Colt, who walked out of the Sexual Predator Treatment Program of Larned State Hospital on June 30, has been captured in Utah.
Full Story
By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
Class 6A, 5A, 4A boys basketball substate
Placeholder Image

BOYS
CLASS 6A
JUNCTION CITY 1—Wichita East 76, Wichita North 53; Wichita Southeast 84, Topeka High 68; Friday’s final — Wichita East 83, Wichita Southeast 68

JUNCTION CITY 2—Derby 63, Junction City 41; Washburn Rural 59, Manhattan 58; Friday’s final — Derby 69, Washburn Rural 23

MAIZE 1—Campus 53, Dodge City 52; Wichita South, 45, Wichita West 35; Friday’s final — Wichita South 52, Campus 43

MAIZE 2—Maize 50, Hutchinson 42; Garden City 46, Wichita Northwest 41; Friday’s final — Maze 61, Garden City 48

OLATHE 1—Olathe East 54, BV Northwest 46; Olathe Northwest 72, Gardner-Edgerton 65, OT; Friday’s final — Olathe East 70, Olathe Northwest 60

OLATHE 2—Olathe North 63, Blue Valley 55; BV North 57, Olathe South 45; Friday’s final — Olathe North 55, BV North 50

SM SOUTH 1—Lawrence 79, SM Northwest 45; SM East 46, SM South 45;  Friday’s final —Lawrence 60, SM East 45

SM SOUTH 2—SM North 50, Free State 26; SM West 72, KC Wyandotte 65; Friday’s final — SM North 57, SM West 56  

CLASS 6A BOYS STATE
Wednesday, Wichita
Charles Koch Arena
3 p.m.—Wichita East 21-1 vs. Maize 14-8
4:45 p.m.—Olathe East 17-5 vs. Olathe North 17-5
6:30 p.m.—Lawrence 21-1 vs. Wichita South 15-7
8:15 p.m.—Derby 18-4 vs. SM North 15-7

CLASS 5A
BV WEST I— Blue Valley West 62, KC Harmon 35; Blue Valley Southwest 67, St. James Academy 47; Saturday’s final— Blue Valley West 63, Blue Valley Southwest 41

BV WEST 2— St. Thomas Aquinas 63, KC Turner 36; Mill Valley 61, Pittsburg 38; ; Saturday’s final—Mill Valley 41, St. Thomas Aquinas 39

GODDARD 1— Kapaun Mount Carmel 54, Arkansas City 30; Goddard-Eisenhower 55, Liberal 40; Saturday’s final—Kapaun-Mt. Carmel 67, Goddard Eisenhower 56

GODDARD 2— Andover Central 69, Goddard 59; Wichita  Carroll 63, Andover 36; Saturday’s final—Wichita Carroll 58, Andover Central 50

LANSING 1— Shawnee Heights 60, Leavenworth 39; Topeka Seaman 71, Highland Park 57; Saturday’s final—Shawnee Heights 75, Topeka Seaman 58

LANSING 2— KC Washington 68, Topeka West 51; Lansing 40, KC Schlagle 37;  Saturday’s final—KC Washington 64, Lansing 42

NEWTON 1—Maize South 72. Great Bend 36; Emporia 55, Salina South 47; Saturday’s final—Maize South 62, Emporia 42

NEWTON 2— Salina Central 65, Valley Center 41; Wichita Heights 40, Newton 28;  Saturday’s final—Wichita Heights 73, Salina Central 55

CLASS 5A BOYS STATE
Thursday, Topeka
Expocentre
3 p.m.—Maize South 20-2 vs. Shawnee Mill Valley 14-8
4:45 p.m.—KC Washington 18-4 vs. Wichita Carroll 16-6
6:30 p.m.—Shawnee Heights 20-2 vs. Blue Valley West 15-7
8:15 p.m.—Wichita Heights 18-4 vs. Wichita Kapaun-Mt. Carmel 16-6

CLASS 4A-DIV. 1
ALTAMONT—Labette County 72, Coffeyville 63; Chanute 42, Independence 39; Saturday’s final—Chanute 76, Labette County 61

AUGUSTA— Andale 63, El Dorado 23; Circle 55, Augusta 53; Saturday’s final—Andale 52, Circle 44

HAYS— McPherson 84, Ulysses 40; Hays High 60, Buhler 53; Saturday’s final—McPherson 57, Hays High 46

KC PIPER— Basehor-Linwood 81, Tonganoxie 46; KC Piper 76, KC Sumner 56; Saturday’s final—Basehor-Linwood 71, KC Piper 46

PAOLA— Fort Scott 65, Louisburg 49; Paola 67,Saturday’s final— Spring Hill 48; Fort Scott 64, Paola 59

ROELAND PARK— Eudora 54, DeSoto 39;  SM Miege 66, Bonner Springs 57;  Saturday’s final—SM Miege 60, Eudora 47

TOPEKA—Ottawa 59, Topeka Hayden 57; Abilene 68, Wamego 47; Saturday’s final—Ottawa 68, Abilene 52

WINFIELD— Rose Hill 65, Winfield 55; Wellington 64, Mulvane 30; Saturday’s final—Wellington 77, Rose Hill 61

CLASS 4A-DIV. 1 BOYS STATE
Wednesday, Salina
Bicentennial Center
3 p.m.—Basehor-Linwood 22-0 vs. Wellington 12-10
4:45 p.m.—Ottawa 20-2 vs. Fort Scott 16-6
6:30 p.m.—McPherson 22-0 vs. Chanute 11-11
8:15 p.m.—Andale 19-3 vs. SM Miege 18-4

CLASS 4A-DIV. 2
CHAPMAN—Rock Creek 52, Clay Center 31; Chapman 65, Santa Fe Trail 55; Saturday’s final—Rock Creek 68, Chapman 47

COLBY—Hays-Thomas Morr Prep 65, Colby 29; Concordia 69, Goodland 30;  Saturday’s final— Thomas More Prep 69, Concordia 59

FRONTENAC—Parsons 83, Columbus 50; Frontenac 66, Baxter Springs 43; Saturday’s final—Parsons 46, Frontenac 40

HOYT—Holton 51, Jefferson West 43, 2 OT; Atchison 49, Royal Valley 37; Saturday’s final—Atchison  67, Holton 63

IOLA—Girard 65, Iola 24; Prairie View 47, Anderson County 38; Saturday’s final—Girard  62, Prairie View 37

LARNED—Holcomb 59, Pratt 29; Hugoton 64, Larned 39; Saturday’s final—Holcomb 69, Hugoton 28

NICKERSON—Wichita Trinity 71, Nickerson 36; Clearwater 63, Smoky Valley 42; Saturday’s final—Trinity Academy 56, Clearwater 39

PERRY—Osawatomie 60, Baldwin 53; KC Ward 55, Perry-Lecompton 49; Saturday’s final—Osawatomie 69, KC Ward 59, OT

CLASS 4A-DIV. 2 BOYS STATE
Wednesday, Park City
Hartman Arena
3 p.m.—Holcomb 21-1 vs. Parsons 13-9
4:45 p.m.—Girard 20-2 vs. Osawatomie 14-8
6:30 p.m.—St. George Rock Creek 21-1 vs. Atchison 13-9
8:15 p.m.—Wichita Trinity 19-3 vs. Hays-Thomas More Prep 16-6