BREAKING
Correction: Governor Kelly issues statewide stay-at-home order effective Monday
Governor Laura Kelly Saturday morning issued a statewide stay-at-home order effective at 12:01 a.m. on Monday, March 30 continuing until April 19.
Full Story
By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
KSHSAA Girls State Basketball Tournaments
Girls champions determined
Placeholder Image

Class 1A-Division II Girls
Hays, Fort Hays State
Wednesday’s Quarterfinals
Ingalls 54, LeRoy-Southern Coffey County 27
Wilson 53, Baileyville 42
Norwich 56, Dighton 35
Rexford-Golden Plains 58, Hope 43
Friday’s Semifinals
Ingalls 53, Wilson 42
Norwich 32, Golden Plains 29
Saturday's Games
Third Place — Wilson 77, Golden Plains 67 FINAL
Championship — Ingalls 37, Norwich 22 FINAL

Class 1A-Division I Girls
Emporia, White Auditorium
Wednesday’s Quarterfinals
Hoxie 81, South Haven 36
St. John 55, Lost Springs-Centre 26
Olpe 56, Hanover 40
Bucklin 45, Kensington-Thunder Ridge 32
Friday’s Semifinals
Hoxie 47, St. John 41
Olpe 54, Bucklin 43
Saturday's Games
Third Place — Bucklin 38, St. John 36 FINAL
Championship — Hoxie 68, Olpe 63 FINAL

Class 2A Girls
Manhattan, Bramlage Coliseum
Thursday’s Quarterfinals
Jefferson County North 62, Meade 42
Moundridge 54, Allen Northern Heights 38
Smith Center 61, Sedan 35 
Sterling 63, Belleville-Republic County 47
Friday’s Semifinals
Jefferson North 62, Moundridge 39
Smith Center 62, Sterling 59
Saturday's Games
Third Place — Sterling 57, Moundridge 35 FINAL
Championship — Smith Center 63, Jefferson North 55 FINAL

Class 3A Girls
Hutchinson Sports Arena
Wednesday’s Quarterfinals
Garden Plain 57, Riley County 34
Russell 50, Caney Valley 42
Burlington 48, Sabetha 46
Hillsboro 53, Holcomb 45
Friday’s Semifinals
Garden Plain 57, Russell 35
Burlington 55, Hillsboro 45
Saturday
Third Place — Hillsboro 59, Russell 44 FINAL
Championship — Burlington 52, Garden Plain 42 FINAL

Class 4A Girls
Salina Bicentennial Center
Thursday’s Quarterfinals
Wamego 54, Pratt 36
Fort Scott 45, Clearwater 36 
McPherson 70, Labette County 34 
Paola 55, Tonganoxie 38
Friday’s Semifinals
Wamego 63, Fort Scott 46
McPherson 53, Paola 38
Saturday's Games
Third Place — Fort Scott 51, Paola 40 FINAL
Championship — Wamego 60, McPherson 53 FINAL

Class 5A Girls
Topeka Expocenter
Wednesday’s Quarterfinals
St. Thomas Aquinas 54, Leavenworth 47 (2 OT)
Newton 44, Andover 36
Shawnee Mill Valley 38, Salina South 28
Wichita Kapaun-Mt. Carmel 54, SM Miege 41
Friday’s Semifinals
St. Thomas Aquinas 43, Newton 41
Mill Valley 34, Kapaun-Mt. Carmel 32
Saturday's Games
Third Place — Newton 35, Kapaun-Mt. Carmel 30 FINAL
Championship — St. Thomas Aquinas 24, Mill Valley 22 FINAL

Class 6A Girls
Wichita Koch Arena
Thursday’s Quarterfinals
Wichita South 36, Stilwell-Blue Valley 31
Blue Valley North 58, Olathe Northwest 55 (OT)
Wichita Heights 50, Olathe South 43 
Maize 46, Topeka Washburn Rural 36
Friday’s Semifinals
Wichita South 51, Blue Valley North 48
Wichita Heights 55, Maize 50
Saturday's Games
Third Place — Blue Valley North 55, Maize 50 FINAL
Championship — Wichita South 46, Wichita Heights 44 FINAL